V Chorvátsku sa objavili nebezpečné medúzy. Odborníci radia čo robiť, ak na ne narazíte

Korenoústka.
Korenoústka. Zdroj: Profimedia.sk

Chorvátske problémy s medúzami nekončia. V Jadranskom mori sa totiž podľa Centra morského výskumu v Rovinji objavili ďalšie druhy pŕhlivcov. Niektoré z nich naviac môžu plavca výrazne popŕhliť.

Dohromady štyri druhy medúz identifikovali morskí biológovia pri tamojšom pobreží. Najmä na západnom okraji polostrova Istria našli kolónie týchto pŕhlivcov. Ide prevažne o korenoústovce a morské medúzy triedy Scyphozoa, ktoré sa v tejto oblasti často vyskytujú.

Tieto medúzy predstavujú nebezpečenstvo najmä pre neopatrných plavcov. Aj keď nie sú životu nebezpečné, stále dokážu človeka nepekne popŕhliť. Spomenuté centrum preto upozorňuje, aby sa k nim ľudia vôbec nepribližovali. Platí to aj v prípade mŕtvych medúz alebo ich voľne plávajúcich častí.

Centrum je však pripravené aj na možnosť, že medúza niekoho naozaj popŕhli. „V prípade popŕhlenia opláchnite miesto morskou vodou a opatrne pinzetou odstráňte zostávajúce tkanivo medúzy,“ radí centrum na Facebooku. Naopak, opláchnutie vodou z kohútika či škrabania popáleného miesta sa popŕhlenie iba zhorší.

S korenoústkami sa Chorváti tento rok už trápili. V zime sa im totiž v zálive výrazne premnožili, čo znamenalo problémy najmä pre rybárov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti