Ako Putin ťahal Macrona za nos. Francúzske médiá zverejnili ich rozhovor, ktorý vznikol tesne pred inváziou

Ako Putin ťahal Macrona za nos. Francúzske médiá zverejnili ich rozhovor, ktorý vznikol tesne pred inváziou
Ruský prezident Vladimir Putin a jeho francúzsky náprotivok Emmanuel Macron. Zdroj: Profimedia.sk

Francúzsky prezident Emmanuel Macron dlhodobo čelí kritike za svoje pravidelné telefonáty s ruským náprotivkom Vladimirom Putinom. Na verejnosť sa najnovšie dostala asi deväťminútová nahrávka ich rozhovoru, ktorý sa uskutočnil štyri dni pred vpádom ruských vojsk na Ukrajinu.

Záznam hovoru je súčasťou dokumentárneho filmu, ktorý 30. júna odvysiela televízia France 2, no prepis komunikácie ešte predtým zverejnili francúzske médiá.

Macron sa týmto dokumentom zrejme pokúša vylepšiť si svoj imidž. Pokles jeho popularity naznačili výsledky parlamentných volieb, v ktorých síce obhájil mandát, no jeho centristická vláda prišla o väčšinu.

Zverejnením nahrávky chce ukázať, že robil všetko preto, aby k vojne medzi Ruskom a Ukrajinou nedošlo, no zároveň odhalil, ako ho Vladimir Putin ťahal za nos, keď predstieral, že vojenské cvičenie pri hraniciach sa každú chvíľu skončí. 

Súvisiaci obsah

Putin sa chystal hrať hokej, Macron si zavolal aj poradcov

Za všetko hovorí, akú váhu obaja prezidenti pripisovali spoločnému rozhovoru. Zatiaľ čo Macron si k nemu prizval aj svojich poradcov, ktorí pozorne počúvali a analyzovali každé Putinove slovo, ruský prezident svojmu náprotivku oznámil, že telefonuje z posilňovni v športovej hale, kde sa chystá hrať hokej.

V rozhovore medzi prezidentmi je cítiť vzájomný rešpekt, no zároveň je ale v niektorých bodoch bizarný. Navzájom sa oslovujú familiárne.

Na úvodnú Macronovu otázku, aké sú Putinove zámery, ruský prezident odpovedal: „Čo ti na to mám povedať? Sám vidíš, čo sa deje. Vy a (nemecký kancelár Olaf) Scholz ste mi povedali, že Zelenskyj je pripravený urobiť krok, že pripravil návrh zákona o vykonaní minských dohôd. V skutočnosti nerobí nič, klame vám,“ odpovedal Putin.

„Neviem, či ste počuli jeho včerajšie vyhlásenie, keď povedal, že Ukrajina musí mať prístup k jadrovým zbraniam,“ pokračoval Putin. Macronov poradca Emmanuel Bonne ale na toto vyhlásenie v rýchlosti reagoval: „Nie, to je nezmysel.“

Ruský prezident následne tvrdil, že sám Macron hovoril v minulosti o tom, že minské dohody musia byť revidované, čo ale francúzska hlava štátu nikdy nepovedala.

„Neviem, kde sa váš vyjednávač učil právo,“ šplechol Macron Putinovi. „Ja sa len snažím prečítať text (minských dohôd) a uplatňovať ho,“ dodal.

Súvisiaci obsah

Miesto upokojenia situácie prišla eskalácia konfliktu

Putin následne nahnevaným tónom pokračuje v dlhodobo nastolenej rétorike Kremľa, že ukrajinská vláda sa k moci dostala prevratom a že Zelenskyj je jedným zo zodpovedných za genocídu rusky hovoriaceho obyvateľstva Donbasu.

„Potrebujem, aby si mi trošku pomohol. Situácia na kontaktnej línii je veľmi napätá. Včera som telefonoval so Zelenským a povedal som mu, aby sa upokojil. Opäť mu poviem, aby to urobil, aby upokojil všetkých na sociálnych sieťach aj ukrajinské ozbrojené sily. Ale rovnako vidím, že by ste mali vy upokojiť svoje predsunuté jednotky. AK chcem dať šancu dialógu, musíme situáciu v regióne upokojiť,“ pokračoval Macron.

Ruský prezident mu následne povedal, že cvičenie na hraniciach s Ukrajinou prebieha podľa plánu „a dnes večer sa pravdepodobne skončí“, ale z hraníc sa vojaci nestiahnu, až kým sa situácia v Donbase neupokojí.

Macron mu na to odpovedal, že sa v tejto veci naňho spolieha a vyzval ho, aby Rusko nereagovalo na provokácie žiadneho druhu. Deň po tomto rozhovore uznal Vladimir Putin Doneckú a Luhanskú ľudovú republiku za samostatné štáty. Ruské vojská na Ukrajinu vstúpili o ďalšie tri dni neskôr.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti