Moskva ukázala prstom na svoju najväčšiu hrozbu, týka sa to aj nás

Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: TASR

"NATO nepredstavuje pre Rusko žiadnu hrozbu", vyhlásila hovorkyňa Severoatlantickej aliancie

Ruský prezident Vladimir Putin dnes odobril novú vojenskú doktrínu Ruskej federácie, informovala agentúra RIA Novosti. Ako uviedla agentúra TASS, ide o pôvodnú "obrannú doktrínu s istými spresneniami". 

Podľa TASS má doktrína naďalej obranný charakter, ale berie do úvahy nové hrozby, vrátane "tej z Ukrajiny, ako aj zo severnej Afriky, Sýrie, Iraku a Afganistanu". 

Za hlavné vonkajšie nebezpečenstvo sa v dokumente označuje zväčšovanie vojenského potenciálu NATO a destabilizácia situácie v rôznych častiach sveta.

Najväčšia hrozba je zväčšovanie vojenského potenciálu NATO

Najväčším ohrozením zvnútra sú pre Rusko aktivity vedúce k destabilizácii situácie v krajine a terorizmus, píše sa v doktríne.

V dokumente sa uvádza, že posilňovanie kapacít NATO a jej funkcií v rozpore s medzinárodným právom a približovanie sa vojenskej infraštruktúry členských krajín NATO k hraniciam Ruska sú hlavným vonkajším vojenským ohrozením Ruska. 

Dokument, ktorý sa objavil aj na webovej stránke Kremľa, upozorňuje i na to, že destabilizácia situácie v jednotlivých krajinách a regiónoch, podkopávanie globálnej a regionálnej stability, hromadenie vojenských kontingentov cudzích štátov či ich skupín na území krajín, ktoré susedia s Ruskou federáciou a jej spojencami, ako aj v priľahlých oblastiach, možno považovať za prejav politického a vojenského tlaku na Ruskú federáciu. Ten sa prejavuje aj budovaním systému protiraketovej obrany, ktorý narušuje globálnu stabilitu a doterajšiu rovnováhu síl v tejto oblasti.

V doktríne sa ako vonkajšie ohrozenie Ruska označuje aj "podvratná činnosť zahraničných tajných služieb a organizácií, rastúca hrozba extrémizmu a terorizmu a nedostatok účinnej medzinárodnej spolupráce v tejto oblasti, rovnako ako aj šírenie zbraní hromadného ničenia, rakiet a raketových technológií," napísala agentúra TASS.

Aliancia vracia úder

"NATO nepredstavuje pre Rusko žiadnu hrozbu", vyhlásila dnes hovorkyňa Severoatlantickej aliancie Oana Lungescová. Reagovala tak na novoprijatú ruskú vojenskú doktrínu, ktorá zahŕňa NATO a americké obranné systémy medzi hlavné bezpečnostné hrozby Ruska.

V skutočnosti práve kroky Ruska porušujú medzinárodné právo

"Každý krok, ktorý NATO podnikne na zaistenie bezpečnosti svojich členov, má jednoznačne obranný charakter, je primeraný a v súlade s medzinárodným právom," uviedla hovorkyňa NATO Lungescová, ktorú citovala tlačová agentúra DPA.

"V skutočnosti práve kroky Ruska, vrátane tých súčasných na Ukrajine, porušujú medzinárodné právo a podkopávajú bezpečnosť Európy," dodala.

"NATO sa bude naďalej snažiť o konštruktívny dialóg s Ruskom, ale ten je možný iba v prípade, ak bude Rusko dodržiavať medzinárodné právo a zásady - vrátane práva národov zvoliť si slobodne vlastnú budúcnosť," vyhlásila hovorkyňa NATO.

MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti