Zahraničné

Atentátnik Ali Agca chcel hovoriť s pápežom Františkom. Zatkli ho

Ali Agca.
Ali Agca. Zdroj: Profimedia.sk

Keď dostal zamietavú odpoveď, položil dve kytice bielych ruží k hrobu Jána Pavla II.

Turek Mehmet Ali Agca, ktorý v roku 1981 spáchal atentát na pápeža Jána Pavla II., požiadal dnes vo Vatikáne o stretnutie so súčasnou hlavnou katolíckej cirkvi Františkom.

Keď dostal zamietavú odpoveď, položil dve kytice bielych ruží k hrobu Františkovho predchodcu, ktorý sa nachádza v hrobke pápežov pod Bazilikou sv. Petra, informovali na svojom webe noviny La Repubblica.

Agcu následne zatkla talianska polícia a odviedla na výsluch na policajnú stanicu v Ríme.
S pápežom Františkom sa chcel Agca stretnúť aj počas jeho tohtoročnej novembrovej návštevy v Turecku.

Talianske orgány nikdy neudelili čoskoro 57-ročnému Agcovi vstupné vízum. Ten dnes pre denník La Repubblica povedal, že neprišiel ako bežný turista, ale na vstup do baziliky získal "osobitné povolenie Vatikánu".

Hovorca Vatikánu Federico Lombardi nečakanú návštevu Agcu vo Vatikáne potvrdil. "Položil kvety k hrobu Jána Pavla II. Myslím, že to stačí," citovala ho La Repubblica.

Agca, ktorý bol členom tureckej ultrapravicovej organizácie Siví vlci, zasiahol Jána Pavla II. niekoľkými výstrelmi 13. mája 1981 počas audiencie na Námestí svätého Petra v Ríme. Pápež, ktorý zomrel v roku 2005, navštívil Agcu v roku 1983 v rímskom väzení Rebibbia a odpustil mu.

Agcu prepustili v januári 2011 po tom, čo si odsedel takmer 30 rokov v Taliansku a Turecku. Teraz žije vo svojej vlasti.

VATIKÁN

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti