Chystáte sa k moru autom? Tu je prehľad cien diaľničných známok a mýta vo viacerých štátoch

Chystáte sa k moru autom? Tu je prehľad cien diaľničných známok a mýta vo viacerých štátoch
Ilustračná snímka.

Letná dovolenková sezóna sa už rozbehla, avšak jej najturbulentnejšie obdobie ešte len príde. Mnohí Slováci vyrážajú aj k Jadranskému moru, kam sa dá dostať viacerými trasami.

V prípade, ak preferujete cestu autom, nemali by ste zabúdať ani na poplatky v krajinách, cez ktoré budete prechádzať. Niekde je to rovnako ako na Slovensku, teda formou diaľničnej známky, inde musíte uhradiť mýto na konkrétnych úsekoch.

Pozreli sme na ceny za jazdu diaľnicou (osobné automobily do 3,5 tony) v siedmich krajinách.

Taliansko

Namiesto diaľničnej známky sa mýtne vyberá priamo na platených úsekoch. Jeho veľkosť záleží na tom, koľko kilometrov po diaľnici prejdete. Ponúkame najčastejšie používané vzdialenosti.

Okrem toho musíte počítať aj so spoplatnenými tunelmi, ktoré sa nachádzajú na severe Talianska.

Chorvátsko

V jednej z najvyhľadávanejších dovolenkových destinácií Slovákov vozidlá rozdeľujú do piatich kategórií (IA, I, II, III a IV), pričom osobné vozidlá, dodávky a iné vozidlá do 3,5 tony a do výšky 1,9 metra spadajú do kategórie I. Podobne ako v Taliansku sú diaľničné poplatky vyberané prostredníctvom mýtnych brán.

Na výpočet poplatkov na diaľniciach v Chorvátsku je možné využiť interaktívnu mapu s kalkulačkou, ktorú nájdete TU.

Česko

K dispozícii sú tri typy diaľničných známok, a síce desaťdňová, mesačná a ročná. Platnosť nemusí začínať v deň nákupu, ale je možné odložiť jej počiatočný dátum až o tri mesiace.

Rakúsko

V prípade diaľničnej známky zakúpenej cez internet je jedno dôležité obmedzenie. Digitálny kupón začne platiť až 18 dní po zakúpení z dôvodu ochrany spotrebiteľa. V prípade neplánovanej cesty si známku jednoducho kúpite v predajnej sieti alebo na čerpacej stanici.

Maďarsko

Cena diaľničnej známky je u našich južných susedov stanovená podľa kategórie vozidla, tie sú rozdelené do štyroch – D1, D2, B2 a U. Pre väčšinu osobných áut platí kategória A1, na ktorej ceny sa aj pozrieme.

Bulharsko

V ďalšej obľúbenej dovolenkovej destinácii Slovákov máte na výber z piatich diaľničných známok. Víkendová platí od piatka poludnia do nedele poludnia.

Slovinsko

V tejto menšej prímorskej krajine sa diaľničné známky rozdeľujú podľa typu motorových vozidiel na tri triedy – trieda 1, 2A a 2B. Trieda mýta 2A zahŕňa vozidlá s maximálnou povolenou hmotnosťou do 3 500 kilogramov, ktorých výška nepresahuje 1,3 metra nad prvou nápravou. Tu patrí väčšina osobných áut, minivanov, terénnych vozidiel, SUV a tzv. pick-upov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Auto-moto

Dôležité udalosti