Zahraničné

Nádej zhasla. Lietadlo AirAsia sa zrejme zrútilo do mora

Pátranie po lietadle AirAsia.
Pátranie po lietadle Air Asia Zdroj: AP

Včera obnovili pátranie po airbuse spoločnosti AirAsia.

Indonézska pátracia a záchranná služba oznámila, že stroj so 162 ľuďmi na palube sa pravdepodobne zrútil do mora.

Ako informuje portál gazeta.ru, indonézske úrady tvrdia, že našli úlomky lietadla. Podľa šéfa leteckej základe v Jakarte ich našli v blízkosti ostrova Nangka. "Napriek tomu si nemôžeme byť istí, že sú to časti AirAsia," vysvetlil.

Ešte v nedeľu indonézsky viceprezident Jusuf Kalla pred novinármi vyjadril obavy, že lietadlo sa zrútilo. Včera záchranná služba oznámila, že stroj zrejme spadol do mora.

„Na základe súradníc, ktoré nám dali a vyhodnotení, že odhadovaná pozícia dopadu je na mori, sme dospeli k hypotéze, že lietadlo je na dne mora," povedal šéf indonézskej pátracej služby Bambang Soelistyo. „Je to predbežné podozrenie a môže sa javiť na základe vyhodnotení výsledkov nášho pátrania," dodal.

Akcie AirAsia včera klesli o 7 percent

Na rozsiahlom pátraní sa zúčastňuje 12 indonézskych lodí, tri helikoptéry a päť vojenských lietadiel.

Do pátrania sa zapojili aj ďalšie krajiny, Malajzia poskytla lietadlo C - 130 Hercules rovnako ako Singapur. Pomoc ponúkla Austrália. Pátra sa hlavne pri ostrove Belitung.

Príčina nešťastia stále nie je známa

O možných problémoch stroja, ktorého pilot žiadal v nedeľu ráno miestneho času o zmenu výškovej hladiny letu, aby sa vyhol búrkovej oblasti, sa zatiaľ iba špekulujem. Najčastejšie sa hovorí o mimoriadne zlých poveternostných podmienkach.

V lietadle na linke z indonézskeho Surabajaa do Singapuru cestovalo 155 cestujúcich a sedem členov posádky. Celkom tam bolo šesť Indonézanov a Francúz; na zozname cestujúcich sú hlavne Indonézania, traja Juhokórejčania a po jednom občanovi Singapuru, Malajzie a Veľkej Británie. Okrem 138 dospelých letelo na linke 17 detí.

Británia identifikovala svojho občana ako riaditeľa energetickej firmy Chi Man Choie, ktorý letel s dvojročnom dcérou do Singapuru za manželkou.


JAKARTA/novinky.cz

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.