Putin chystá na Západ novú surovinovú pascu. Ak uspeje, Európa má ďalší problém

Putin chystá na Západ novú surovinovú pascu. Ak uspeje, Európa má ďalší problém
Ruský prezident Vladimir Putin počas prejavu na stretnutí s absolventmi najvyššej vojenskej školy v Rusku. Zdroj: TASR/Mikhail Metzel, Sputnik, Kremlin Pool Photo via AP

Ruský prezident Vladimir Putin chystá na Západ novú surovinovú pascu. Podľa nemeckého denníka Die Welt sa totiž môže stať, že Rusko ovládne najväčšie ložiská líthia na svete, ktoré sa nachádzajú v Bolívii. Práve táto surovina sa využíva pri výrobe batérií do elektrických vozidiel.

Bolívia má v pláne výrazne zvýšiť ťažbu tejto dôležitej suroviny a medzi záujemcami o spoluprácu v tejto oblasti je aj firma patriaca pod ruský Rosatom.
V prípade, že by sa Rusko stalo partnerom Bolívie a mohlo tak kontrolovať ložiská líthia, dostalo by sa do veľmi výhodnej pozície. Mohlo by totiž ovplyvňovať cenu aj dostupnosť suroviny.

Putin sa teraz snaží s Bolíviou nadviazať priateľské vzťahy. V prípade, že Moskva uspeje, líthium sa stalo ďalším problémom pre Európu, ktorá by sa na Rusku stala závislá.

Pre Bolíviu je predaj líthia dôležitým zdrojom príjmov, no výnosy z predaja tejto suroviny sú nízke. O partnerstvo momentálne súťaží šesť firiem. Okrem ruskej Uranium One, ktorá patrí pod Rosatom ide aj o americký start-up podporovaný automobilkou BMW Lilac Solution, Breakthrough Energy Ventures Billa Gatesa, veľkého čínskeho výrobcu autobatérií CATL a ďalšie čínske firmy Fusion Enertech, TBEA a CITIC. Žiadna z týchto firiem ale skúsenosti s komerčnou ťažbou líthia nemá.

V prípade, že by si Bolívia vybrala ruskú ponuku, porušila by tak sankcie a stal by sa z nej odpadlík medzinárodného spoločenstva, upozornil komentátor portálu Mongabay.com.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti