Zahraničné

Počet obetí horiaceho trajektu stúpol na osem

Ľudí z horiaceho trajektu zachraňovali vrtuľníkom.
Ľudí z horiaceho trajektu zachraňovali vrtuľníkom. Zdroj: TASR

Zachránených bolo 427 ľudí. Podľa ministra je predčasné uvažovať, či niekto chýba.

Po dnešnom skončení evakuácie gréckeho trajektu so stovkami ľudí na palube, ktorý pri albánskom pobreží zachvátil v nedeľu ráno požiar, objavila talianska pobrežná stráž tri ďalšie telá. Celkový počet potvrdených obetí tak stúpol na osem, zachránených bolo 427 ľudí, z toho 57 členov posádky, citovali dnes talianske noviny La Repubblica ministerku obrany Robertu Pinottiovú a ministra dopravy Marizia Lupiho.

Minister povedal, že je predčasné uvažovať, či niekto chýba. Naznačil, že lodná spoločnosť mohla na svojom zozname 478 ľudí na palube evidovať aj cestujúcich, ktorí si miesto na trajekte zakúpili, ale napokon nenastúpili. Zdôraznil, že kontrolujú zoznamy cestujúcich so zachránenými.

Medzi tými, čo prežili, však boli aj ľudia, ktorí na zozname lodnej spoločnosti neboli, čo naznačuje, že cestovali načierno. Trajekt Norman Atlantic plával z Grécka do talianskej Ancony, požiar na ňom vypukol okolo 4.30 h v nedeľu ráno. Peklo trvalo asi 37 hodín.

Podľa online vydania gréckeho týždenníka To Vima sú nezvestní ešte 38 ľudia. Zdroje z vyšetrovania to denníku La Repubblica potvrdili. „Pokračujeme v prehľadávaní mora," citovali noviny ministerku obrany.

Špeciálne tímy talianskej pobrežnej stráže pokračujú aj v prehľadávaní vnútrajšku trajektu Norman Atlantic. V oblasti trajektu sa naďalej nachádza päť gréckych vrtuľníkov, jedna grécka fregata a ďalšia loď, napísala AP.

Česká spravodajská televízia ČT24 uviedla, že poslední ľudia - kapitán trajektu a štyria námorníci - loď opustili krátko pred 16.00 h. České veľvyslanectvo v Aténach poprelo nedeľňajšie správy miestnych úradov, podľa ktorých boli na trajekte desiati českí cestujúci. Podľa informácií ambasády žiaden Čech na trajekte nebol.

Kapitán diaľkovej námornej plavby Karel Zeman v rozhovore pre Českú televíziu povedal, že požiar vzbĺkol v garáži v podpalubí, ľudia preto museli vyjsť na otvorené paluby za zimy a silného vetra a zostať tam celé hodiny. „Vietor je taký silný, že mohol niektorého z cestujúcich zmiesť do mora," vyhlásil. Zachránení sú podchladení, priotrávení oxidom uhoľnatým a jedna žena má zlomeninu panvy.

V súvislosti s uvádzanými rozdielnymi počtami ľudí na palube sa objavili špekulácie, že niektoré z áut prevážalo utečencov. ČT24 tiež uviedla, že požiar na trajekte je údajne čiastočne pod kontrolou a loď sa pokúša odtiahnuť do prístavu remorkér vyslaný z Brindisi.

ANCONA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti