Kolabujúce letiská zažili už mnohí Slováci. Svoju skúsenosť nám opísal Oliver Andrásy

Najhoršia situácia s kolabujúcimi letiskami je v Amsterdame či Londýne. Menšie letiská, ktoré najčastejšie využívame, zatiaľ závažné zdržania nehlásia.

Pandémia prakticky úplne zastavila leteckú dopravu. Návrat do normálu je najdrastickejší predovšetkým pre veľké medzinárodné letiská, kde im chýba personál. Zamestnanci leteckých spoločností zasa žiadajú vyššie platy.

Scenárista Oliver Andrásy zažil napätú situáciu na letisku v Amsterdame. „Najprv som si myslel, že vidím zle. Stál tam dlhý rad,“ opísal situáciu. Mnohí Slováci sa však ozývajú aj z Francúzska, Talianska či Španielska.

„Alebo prípadne na letiskách Veľkej Británie, ktoré využívame na prestupy na lety za oceán. Viedeň, Bratislava, Budapešť - situácia je pokojná. Odporúčame využívať priame lety,“ uvádza Katarína Šuchterová zo spoločnosti Pelikán.

Bratislavské letisko v utorok (28. 6.) nehlásilo žiadne výrazne meškania. S kamerou sme sa boli pozrieť aj na Schwechate. Viacero lietadiel a z rôznych destinácií malo meškanie aj na viedenské letisko.

Podľa Šuchterovej sa na podobnú situáciu musíme pripraviť počas celého leta, kým letiská nenaberú nový personál alebo nepreškolia nových pracovníkov.

Dovolenkovanie vo vzdialenejších krajinách tento rok nebude zrejme bez komplikácií. Oľga Mareková zo spoločnosti Flywize však hovorí, že na odškodné majú ľudia v mnohých prípadoch nárok. A to aj vtedy, ak letiská nemajú dostatočný počet zamestnancov alebo ohlásia štrajk.

„Ak viete, čo máte robiť, tak to nie je zložité. Ale práve preto, že to pasažieri nevedia, tak až 85 percent z nich ani len netuší, na čo majú nárok a kompenzáciu nezískajú,“ dodáva Mareková.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti