Turecko podporí vstup Fínska a Švédska do NATO

Recep Tayyip Erdogan
Zdroj: TASR/AP

Fínsky prezident Sauli Niinistö v utorok povedal, že Turecko podporí vstup Fínska a Švédska do NATO. K prelomu v tejto otázke, a teda stiahnutiu námietok zo strany Turecka,  podľa jeho slov došlo po tom, ako zmienené tri krajiny v utorok v Madride podpísali spoločné memorandum týkajúce sa vzájomnej spolupráce voči bezpečnostným hrozbám, informuje agentúra Reuters.

Správu medzičasom potvrdila aj kancelária tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana. Uviedla, že Turecko ešte pred súhlasom s podporou vstupu týchto krajín do Severoatlantickej aliancie od nich získalo "všetko, čo chcelo".

"Turecko dosiahlo významné zisky v boji proti teroristickým organizáciám... Turecko dostalo to, čo chcelo," uviedla kancelária.

Generálny tajomník Severoatlantickej aliancie Jens Stoltenberg bezprostredne po týchto správach oznámil, že lídri NATO v stredu na madridskom summite oficiálne pozvú do Aliancie Fínsko aj Švédsko.

"S potešením oznamujem, že v tejto chvíli máme dohodu, ktorá pripravuje pôdu na vstup Fínska a Švédska do NATO. Turecko, Fínsko a Švédsko podpísali memorandum, ktoré rieši obavy Turecka vrátane tých ohľadne vývozu zbraní a boja proti terorizmu," povedal v utorok Stoltenberg v reakcii na prelomové rokovanie tejto trojice krajín v Madride.

Turecko dosiaľ blokovalo proces vstupu uvedených severských štátov do NATO. Turecký prezident totiž tvrdil, že Fínsko aj Švédsko poskytujú útočisko členom zakázanej Strany kurdských pracujúcich (PKK) a tiež stúpencom exilového moslimského duchovného Fethullaha Gülena, ktorý podľa Ankary stojí za neúspešným pokusom o prevrat v Turecku z roku 2016.

Turecko: Fínsko a Švédsko sa zaviazali, že nám vydajú teroristov

Fínsko a Švédsko sa v memorande s Tureckom zaviazali plne spolupracovať v boji proti PKK, ktorú považujú za teroristickú organizáciu okrem Turecka i západné krajiny. Oba severské štáty okrem toho prisľúbili, že podniknú konkrétne kroky smerom k vydaniu teroristov do Turecka a budú brániť teroristom v šírení protitureckej propagandy. Vyhlásilo to komunikačné riaditeľstvo tureckej prezidentskej kancelárie.

Memorandum o bezpečnostnej spolupráci podpísali v utorok pred začiatkom summitu NATO v Madride ministri zahraničných vecí týchto troch krajín a podľa vyhlásenia fínskeho prezidenta Sauliho Niinistöa tak odstránili výhrady Turecka voči kandidatúre Fínska i Švédska na členstvo v NATO.

 Ako pokračuje komunikačné riaditeľstvo tureckého prezidenta, z ktorého cituje agentúra Anadolu, severské krajiny sa tiež zaviazali, že neuvalia embargo na turecký obranný priemysel. Dohodli sa aj na vytvorení spoločného mechanizmu s účasťou právnikov a predstaviteľov tajných i bezpečnostných služieb, ktorých úlohou bude dohliadať na plnenie memoranda.

Turecko zároveň potvrdilo svoju "dlhodobú podporu" politike otvorených dverí Severoatlantickej aliancie a v memorande súhlasilo s podporou pozvánky na vstup do NATO pre Fínsko i Švédsko, píše Anadolu.

Fínsky prezident vo svojom vyhlásení pre médiá uviedol, že memorandum potvrdzuje záväzok týchto krajín navzájom sa plne podporovať v prípade bezpečnostných hrozieb.

"V priebehu uplynulých týždňov Turecko vyjadrilo obavy z hrozby terorizmu. Fínsko tieto obavy vždy bralo vážne. Fínsko odsudzuje terorizmus vo všetkých jeho podobách a prejavoch. Ako členská krajina NATO sa Fínsko plne prihlási k protiteroristickým opatreniam a dokumentom Aliancie," zdôraznil Niinistö. Dodal, že Fínsko a Turecko zintenzívnia spoluprácu v boji proti terorizmu, vo vývoze zbraní a tiež vydávaní stíhaných osôb, pričom sa však Fínsko bude riadiť podľa svojich zákonov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti