Zelenskyj ukázal video z raketového útoku na nákupné centrum a sľúbil mená aj tváre teroristov

Zelenskyj ukázal video z raketového útoku na nákupné centrum a sľúbil mená aj tváre teroristov
Moment, keď ruská raketa zasiahla ukrajinské nákupné centrum. Zdroj: Twitter/ @Nexta_tv

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj vyzval v utorok OSN, aby navštívila miesto raketového útoku na nákupné centrum v ukrajinskom meste Kremenčuk. Apel vyslovil z Kyjeva počas videoprejavu pred Bezpečnostnou radou OSN, uviedla tlačová agentúra AFP.

Zelenskyj, oblečený v typickom olivovozelenom tričku, tiež vyzval členov bezpečnostnej rady, vrátane Ruska, aby si minútou ticha uctili pamiatku ľudí, dosiaľ zabitých vo vojne na Ukrajine.

„Navrhujem, aby Organizácia Spojených národov poslala osobitného zástupcu alebo generálneho tajomníka..., nech nezávisle zistia informácie a sami sa presvedčia, že toto bol naozaj ruský raketový útok,“ povedal Zelenskyj o pondelkovom útoku, pri ktorom bolo v Kremenčuku zabitých najmenej 20 ľudí.

Požiadal tiež OSN, aby právne definovala termín "teroristický štát". Podľa jeho slov invázia Moskvy v jeho krajine, ktorá sa začala 24. februára, ukazuje "naliehavú potrebu podchytiť to na úrovni OSN a trestať akýkoľvek teroristický štát".

Súvisiaci obsah

Zelenskyj mal prejav na mimoriadnom zasadnutí bezpečnostnej rady, zvolanej po pondelkovom raketovom útoku, ktorý vyvolal veľký požiar vo vnútri nákupného centra v Kremenčuku, plného ľudí.

Okrem 20 potvrdených mŕtvych utrpeli zranenia desiatky ľudí a mnohí ďalší sú stále nezvestní, oznámili úrady.

Ruská armáda v utorok vyhlásila, že zasiahla neďaleký sklad zbraní a práve ich explózia spôsobila požiar v nákupnom centre, ktoré podľa Moskvy v tom čase "už neslúžilo verejnosti".

Obyvatelia však toto tvrdenie odmietli a agentúre AFP uviedli, že nevedia o žiadnych zbraniach uskladnených v okolí.

Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj v rámci svojho pravidelného nočného prejavu zverejnil zábery z bezpečnostnej kamery, ktoré ukazujú útok na nákupné centrum v Kremenčuku. Zelenskyj zároveň ubezpečil, že Ukrajinci robia všetko pre to, aby vypátrali osoby zodpovedné za tento útok. „Svet sa dozvie mená, tváre a všetky informácie o každom z týchto teroristov,“ vyhlásil. 

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti