Kyjev poprel únik radiácie zo Záporožskej jadrovej elektrárne

Záporožská jadrová elektráreň.
Zdroj: TASR

Ruský server Life News zverejnil dokumenty, ktoré údajne pochádzajú z ukrajinského rezortu pre mimoriadne situácie.

Ukrajinské úrady popreli správy o úniku radiácie zo Záporožskej jadrovej elektrárne, najväčšej v Európe, informovala v utorok agentúra Reuters. Ruský server Life News zverejnil dokumenty, ktoré údajne pochádzajú z ukrajinského rezortu pre mimoriadne situácie. Podľa servera z nich vyplýva, že únik radiácie v uplynulých dňoch prekročil povolenú normu až 16-násobne.

Traja predstavitelia rezortu pre mimoriadne situácie, ministerstva energetiky a samotnej elektrárne však pre Reuters uviedli, že k úniku nedošlo. Autenticitu dokumentov, ktoré zverejnil ruský server, nekomentovali. Podľa agentúry AP Rusko medzitým varovalo, že plán Kyjeva kúpiť americké jadrové palivo pre svoje reaktory, vybudované v časoch Sovietskeho zväzu, by mohol viesť k jadrovej havárii.

Ukrajinský premiér Arsenij Jaceňuk v utorok oznámil, že Kyjev dosiahol dohodu o dodávkach jadrového paliva so spoločnosťou Westinghouse, aby Ukrajina znížila svoju závislosť od ruských dodávok.

Ruské ministerstvo zahraničných vecí však označilo tento krok za „nebezpečný experiment, ktorý ohrozuje bezpečnosť a zdravie ukrajinských občanov a ľudí v Európe". Podľa ruského rezortu americké palivo nie je spôsobilé pre ukrajinské reaktory zo sovietskych čias.

KYJEV/MOSKVA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti