Máte doma české bankovky? Pozor, s niektorými od piatka už nezaplatíte

Máte doma české bankovky? Pozor, s niektorými od piatka už nezaplatíte
Ilustračná snímka Zdroj: shutterstock.com/BESTWEB

Štvrtok (30.6.) je posledný deň, kedy v Česku bez problémov môžete zaplatiť bankovkami s tenkým strieborným pásikom. Od júla sa platnosť týchto bankoviek končí, a tak ich Česká národná banka (ČNB) sťahuje z obehu. Čas na výmenu ale ľuďom zostane aj po 1. júli. Informuje portál tn.nova.cz.

„K 30. júnu 2022 sa skončí platnosť týchto vzorov bankoviek: 100 Kč vzorov 1995 a 1997, 200 Kč vzorov 1996 a 1998, 500 Kč vzorov 1995 a 1997, 1000 Kč vzoru 1996 a 2000 Kč vzorov 1996 a 1999,“ spresnila ČNB na svojom webe.

Ľahko sa môže stať, že aj vy máte doma nejaké z týchto bankoviek. Skontrolujte si preto premenené peniaze, aby ste pri najbližšej návšteve Česka neboli pri platení nepríjemne prekvapení, že vám ich predajca nechce vziať.

No a ako ich rozlíšite? „Sťahované staršie vzory bankoviek najľahšie rozpoznáte od tých, ktoré ďalej zostávajú v obehu, na základe šírky strieborného pruhu – ochranného prvku, ktorý vertikálne pretína bankovku,“ uviedla ČNB.

Na starších bankovkách je nielenže pásik tenký, ale jeho farba sa pri naklonení bankovky ani nemení. Na novom vzhľade je pásik hrubší a jeho farba sa pri naklonení mení z hnedo-fialovej na zelenú. Jednotlivé vzory sa tiež odlišujú rokom uvedenia do obehu, ktorý je zobrazený na prednej strane a niekoľkými ďalšími ochrannými prvkami. 

V prípade, že nájdete doma starší vzor a nestíhate ho vo štvrtok ešte v českých obchodoch minúť, do 30. júna 2024 vám ich vymenia v niektorých českých bankách. 

Porovnanie starších a novších verzií bankoviek si môžete pozrieť aj v nasledujúcej grafike:

Porovnanie starších a nových bankoviek. Zdroj: ČNB

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti