Izraelský parlament odhlasoval svoje rozpustenie. Krajinu čakajú piate voľby za štyri roky

Izraelský parlament odhlasoval svoje rozpustenie. Krajinu čakajú piate voľby za štyri roky
Izraelský parlament odhlasoval svoje rozpustenie. Zdroj: TASR/AP/Ariel Schalit

Poslanci izraelského parlamentu (Knesetu) vo štvrtok odsúhlasili rozpustenie zákonodarného zboru. Tento krok znamená už v poradí piate parlamentné voľby v krajine za uplynulé štyri roky. Hlasovanie sa uskutoční 1. novembra. Dovtedy bude na poste premiéra súčasný šéf diplomacie Jair Lapid, ktorý sa oficiálne ujme funkcie o polnoci miestneho času. TASR o tom informovala na základe agentúry AFP a denníka The Times of Israel.

Za oficiálne rozpustenie Knesetu hlasovalo 92 poslancov. Nikto z prítomných zákonodarcov nebol proti. Odchádzajúci premiér Naftali Bennett a nastupujúci šéf dočasného kabinetu Lapid vo štvrtok popoludní usporiadajú malú ceremóniu odovzdania funkcie v kancelárii predsedu vlády. Oficiálne sa však Lapid stane novým dočasným premiérom až o polnoci zo štvrtka na piatok.

Bennett, ktorý viedol ideologicky rôznorodú koalíciu zloženú z ôsmich strán od 13. júna 2021, minulý týždeň pripustil, že jeho vláda už nie je ďalej udržateľná. V parlamente totiž už nemal väčšinu. Vládna koalícia následne uviedla, že urýchlene schváli zákon, ktorý umožní nové voľby.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Politika

Dôležité udalosti