Zahraničné

Starosta odmietol pochovať na cintoríne dieťa z rómskeho tábora

Sviatok všetkých svätých
Zdroj: sirion.sk

Dvojmesačné dievča zomrelo v nemocnici počas vianočných sviatkov.

Francúzsku verejnosť pobúrila kauza okolo zosnulého rómskeho dieťaťa, ktoré starosta mesta na predmestí Paríža odmietol pochovať na miestnom cintoríne. Informovala o tom v sobotu agentúra AP s odvolaním sa na francúzske médiá. 

Dvojmesačné dievča zomrelo v nemocnici počas vianočných sviatkov, pravdepodobne na syndróm náhleho úmrtia dojčiat. Jeho rodičia bývali v provizórnom rómskom tábore pri malom meste Champlan juhozápadne od Paríža.

Starosta Champlanu Christian Leclerc odmietol dieťa pochovať na mestskom cintoríne s argumentom, že nedostatkové hrobové miesta sú vyhradené len pre tých obyvateľov, ktorí platia dane miestnej samospráve. 

Na jeho slová obzvlášť rozhorčene zareagovali aktivisti, ktorí sa pokúšajú pomáhať Rómom žijúcim vo Francúzsku. Pobúrení rodičia obvinili starostu Leclerca z rasizmu. 

Na napätú situáciu okamžite zareagoval starosta susednej obce Wissous Richard Trinquier: ponúkol pohrebné miesto na pochovanie zosnulého dojčaťa a postoj svojho kolegu zo Champlanu označil za nehumánny. 

Pohreb dieťaťa sa uskutoční v pondelok - 10 dní po jeho smrti - na cintoríne vo Wissous, neďaleko parížskeho letiska Orly.

PARÍŽ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti