Zahraničné

Takto veľkolepo Austrálčania privítali rok 2014

Nový rok v Sydney
Zdroj: SITA

Ako prvé na zemeguli privítali nový rok Kiribati a Samoa

Tichomorské ostrovné štáty Kiribati a Samoa dnes ako prvé na svete privítali príchod nového roka 2014.

Nový rok sa začal presne o 11.00 h SEČ na Kirimati, najvýchodnejšom koralovom atole štátu Kiribati, ktorý sa rozprestiera v dĺžke približne 4000 kilometrov v troch časových pásmach.

Zdroj: SITA
Oslavy nového roka v rovnakom čase odštartovali aj v meste Apia, metropole republiky Samoa, ktorá sa v roku 2011 vyškrtnutím jedného dňa posunula do iného časového pásma. Dostala sa tým medzi krajiny, ktoré privítali nový rok ako prvé na svete, a nie ako posledné.

Austrália a Nový Zéland

Austrálske mesto Sydney privítalo nový rok 2014 tradične mohutným ohňostrojom odpáleným z budovy Opera House a mostu Harbour Bridge. Budova opery pritom naposledy slúžila ako základňa ohňostroju po prvý raz po vyše desiatich rokoch, píše tlačová agentúra AP.

https://www.youtube.com/watch?v=TFSolfjSgHE


Svetelnú šou si do prístavu Sydney Harbour prišlo pozrieť vyše jedného milióna obyvateľov, medzi ktorými nechýbali mnohí zahraniční turisti. Pyrotechnici si pre extravagantnú polnočnú oslavu pripravili zhruba sedem ton ohňostrojových zariadení, ktoré za teplej letnej noci explodovali v priebehu 12 sekúnd.

Ležiac bližšie k medzinárodnej dátumovej hranici, novozélandský Auckland sa so starým rokom rozlúčil o dve hodiny skôr ako Sydney. Podobne pôsobivý ohňostroj osvietil nočnú oblohu z tamojšej 328 metrov vysokej televíznej veže Sky Tower. Ulice najväčšieho mesta ostrovnej krajiny zaplnili veseliaci sa ľudia.


Medzi poslednými privítajú príchod nového roka 2014 obyvatelia havajskej metropoly Honolulu, kde sa o 11.00 h SEČ začal ešte len 31. december.

Najväčšie novoročné oslavy v širšom regióne sa ako tradične začnú o 14.00 h SEČ v prístave v austrálskom Sydney, kde organizátori očakávajú účasť viac ako 1,6 milióna ľudí.

Prehľad ako prichádza nový rok 2014 vo svete

KURIMATI, APIA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.