Putin si zvolal vlastný protipól k summitu NATO. Prezidenti piatich krajín sa zišli za absurdne dlhým stolom

Putin si zvolal vlastný protipól k summitu NATO. Prezidenti piatich krajín sa zišli za absurdne dlhým stolom
Hlavy štátov za obrovským stolom počas Kaspického summitu v turkménskom Ašchabade. Zdroj: Profimedia.sk

Zatiaľ čo v Madride rokovali lídri štátov skupiny G7, svoj protipól k summitu NATO si zvolal aj Vladimir Putin. Prezidenti Ruska, Azerbajdžanu, Iránu, Kazachstanu a Turkménska sa zišli v turkménskej metropole Ašchabad na šiestom tzv. kaspickom summite. Rokovali o regionálnej spolupráci a medzinárodných záležitostiach. Išlo o prvú Putinovu zahraničnú cestu od začiatku ruskej invázie na Ukrajinu.

Okrem samotný hláv štátov pútal pozornosť, ako sa u šéfa Kremľa stáva zvykom, až bizarne dlhý stôl. To, že si Putin od svojich podriadených drží odstup a usadí ich za zbytočne veľký stôl, sme mohli vidieť aj na záberoch zo stretnutí v Moskve. Svoje o tom vie aj francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorého šéf Kremľa prijal krátko pred inváziou za dlhým oválnym stolom a ani si nepodali ruky.

Putin z Ašchabadu komentoval aj dianie na summite NATO v Madride. Vyhlásil, že vstupu Fínska a Švédska do Severoatlantickej aliancie sa neobáva, na nasadenie vojenských jednotiek do týchto krajín ale odpovie rovnakou mincou. Putin zároveň odmietol zodpovednosť ruskej armády za útok na nákupné centrum ukrajinskom Kremenčuku.

Súvisiaci obsah

​Okrem politických záležitostí sa slovné prestrelky medzi Madridom a Ašchabadom niesli aj osobnejšej rovine. Ruský prezident vo štvrtok odmietol výrok britského premiéra Borisa Johnsona o tom, že vojna na Ukrajine by sa nezačala, ak by bol Putin ženou. 

Reagoval aj na žarty lídrov G7, ktorí v nedeľu počas summitu vtipkovali o jeho "záľube" v pózovaní bez vrchného dielu oblečenia. „Neviem, ako sa (lídri G7) plánovali vyzliecť, či už od pása hore alebo dole," povedal Putin novinárom počas návštevy Turkménska a dodal, že "v oboch prípadoch by to bol odpudivý pohľad".

Lídri krajín sedia za gigantickým stolom počas Kaspického summitu. Zdroj: Profimedia.sk

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Rusko

Dôležité udalosti