Ukrajina mieri do NATO, ukázal prieskum

Ukrajina, mapa.
Ukrajina, mapa. Zdroj: Shutterstock.com

Neuskutočnil sa však v Doneckej a Luhanskej oblasti.

Napriek prebiehajúcej občianskej vojne na východe krajiny je 53 percent Ukrajincov za vstup svojej krajiny do Severoatlantickej aliancie (NATO), 22 percent je proti. Informovala o tom dnes internetová stránka censor.net.ua s odvolaním sa na prieskum, ktorý uskutočnila agentúra IFAK.

Pred dvoma rokmi bol trend presne opačný. V decembri 2012 členstvo Ukrajiny v NATO podporovalo len 19 percent opýtaných, zatiaľ čo 61 percent bolo proti.

Prieskum sa uskutočnil na vzorke 1000 obyvateľov

Agentúra APA však pripomenula, že aktuálny prieskum sa neuskutočnil v Doneckej a Luhanskej oblasti obývanej prevažne Rusmi a kontrolovanej proruskými separatistami, rovnako ani na polostrove Krym, ktorý v marci 2014 anektovalo Rusko.

Prieskum sa uskutočnil v dňoch 1.-18. decembra na vzorke 1000 obyvateľov Ukrajiny od 18 do 60 rokov a v mestách s viac ako 50.000 obyvateľmi. Štatistická chyba prieskumu je 3,2 percenta.

Prezident Petro Porošenko urobil minulý týždeň prvý krok na ceste k členstvu v NATO, keď podpísal parlamentom schválený zákon o zrušení neutrálneho štatútu Ukrajiny. Ten Kyjev prijal v roku 2010 počas vlády vlani zosadeného prezidenta Viktora Janukovyča.

KYJEV/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti