Zahraničné

Alkohol - veľký osoh z malej dávky

Popíjanie alkoholu
Zdroj: Shutterstock.com

Dokazuje to 20-ročný výskum amerických vedcov.

Ľudia, ktorí pravidelne konzumujú alkohol, žijú dlhšie ako abstinenti. Majú pevnejšie nervy, elastickejšie cievy a veselší život. K týmto záverom dospeli po 20-ročnom experimente americkí vedci.

V priebehu 20 rokov odborníci z Texaskej univerzity v Austine pozorovali skupinu 1 824 dobrovoľníkov vo veku 55 až 65 rokov. Za tento čas zomrelo 69 percent abstinentov, ktorý sa zúčastnili na experimente. Rady veľkých pijanov opustilo 60 percent, z umiernených konzumentov alkoholu (do troch dávok alkoholických nápojov denne) zomrelo 41 percent ľudí.

Americkí vedci neboli prví, ktorí dokázali osožné účinky pravidelnej konzumácie alkoholu, tvrdí šéfredaktor portálu venujúci sa alkoholu Michail Smirnov. „Vo Francúzsku existuje celý lekársky smer, ktorý lieči za pomoci vína. A to dosť efektívne, tamojší lekári to uznávajú," dodáva.

Zdravé alkoholické nápoje

To nie je iba špiritus, ale aj rozpustené osožné prírodné látky v ňom. Človek môže mať celkom zdravý štýl života, ale neodmietne niekoľko kvapiek na stimulovanie imúnintného systému. Niektoré látky, ktoré obsahuje tvrdý alkohol, chránia pred žalúdočnými a črevnými problémami, slabé alkoholické nápoje s medom a škoricou výborne zohrejú v mrazivom počasí.

Zdroj: Shutterstock.com
Riaditeľ Centra štúdií federálneho a regionálnych trhov s alkoholom Ruska Vadim Drobiz tvrdí, že pri rôznych ochoreniach je alkohol veľmi dobrým liekom.

„Treba však povedať, že pri srdcových a cievnych ochoreniach je konzumácia alkoholu obmedzená, pretože klesá cholesterol a čistia sa cievy. Okrem toho alkohol je dôležitým prostriedkom proti depresii. Človek, ktorý čelí stresom s miernou konzumáciou alkoholu, bude žiť dlhšie, ako abstinent. Samozrejme, stres sa dá odstrániť aj športom. To však spôsobí oveľa väčšiu škodu - 40 ml vodky alebo päťkilometrový beh s veľkým fyzickým zaťažením v čase psychického stresu - nie je ťažko povedať, čo viac uškodí," tvrdí.

A predsa mnohí lekári radšej mlčia o osohu alkoholu. Nie preto, že tomu neveria. Skôr nedôverujú svojim pacientom. Majú strach, že malé liečivé dávky premenia na pijanstvo. Preto strašia, že špiritus je takmer jedom. Ale aj v prípade, že je to pravda, tento jed sa veľmi dobre znáša. Veď určité dávky chemickej látky С2Н5ОН - etanolu - si vie ľudský organizmus vyrobiť sám.

USA, RUSKO/zg

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.