Revolúcia v Christianii. Súdy vyslali jasný odkaz

Pohľad na Christianiu zvrchu.
Pohľad na Christianiu zvrchu. Zdroj: Michal Lukačovič

Po najväčšej razii na zatkli cez 80 osôb, sedem z nich súd poslal do väzenia.

Dánsky súd poslal v utorok do väzenia prvých sedem mužov za predaj hašiša v známej hipisáckej enkláve v Kodani, samozvanom Slobodnom meste Christiania, kde sa táto droga fajčí otvorene. Uviedla to agentúra AP.

Kodanský mestský súd uznal obvinených mužov vo veku od 37 do 50 rokov za vinných z organizovania, poskytovania a hromadenia 1,7 tony hašiša. Odsúdení dostali tresty odňatia slobody od dvoch do siedmich rokov.

V Kodani ide o prvý verdikt v rámci dlhodobého vyšetrovania viacerých podobných prípadov, ktoré nasledovalo po rozsiahlej policajnej protidrogovej operácii.

Dnešnému verdiktu kodanského súdu predchádzalo zatknutie 85 osôb v marci minulého roka. Príslušníci polície vtedy v rámci niekoľkotýždňovej série razií proti konzumentom a obchodníkom s drogami okrem zatknutí podozrivých zhabali aj stovky kilogramov hašiša, niekoľko miliónov dánskych korún v hotovosti a zbrane.

Bol to jeden z najväčších zásahov proti nezákonnému predaju hašiša v Christianii. Táto nezávislá enkláva vznikla v roku 1971, keď sa hipisáci usadili v bývalých kasárňach dánskeho námorníctva, napísala AP.

Christiania, ktorá používa vlastnú menu, je anarchistickou samosprávnou oblasťou Kodane, kde trvalo žije približne 1000 ľudí. Tamojšie kaviarne, obchody a hudobné kluby patria medzi najväčšie turistické lákadlá dánskej metropoly.

KODAŇ/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti