Vedci prišli s obyčajným testom, ktorý odhalí, či vám hrozí predčasná smrť

Vedci prišli s obyčajným testom, ktorý odhalí, či vám hrozí predčasná smrť
Ilustračná snímka.

Znie to neuveriteľne, ale medzi schopnosťou udržať rovnováhu a rizikom predčasného úmrtia môže existovať súvislosť. V štúdii, ktorú publikovali v odbornom časopise British Journal of Sports Medicine, medzinárodný tím vedcov testoval v desaťročnom období viac ako 1 700 ľudí vo veku 51 až 75 rokov.

Vedci sledovali, či dokážu vydržať stáť na jednej nohe bez opory po dobu aspoň desiatich sekúnd. Povolené boli tri pokusy. Zhruba pätina účastníkov testom neprešla.

Do desiatich rokov zomrelo cez 7 percent všetkých účastníkov. Zo skupiny, ktorá testom prešla, zomrelo 4,6 % ľudí. V druhej skupine zomrelo 17,5 percenta, teda podstatne viac. Podľa výskumu je neschopnosť stáť bez opory na jednej nohe po dobu 10 sekúnd spojená s o 84 percent vyšším rizikom predčasného úmrtia.

Zistenia síce nepreukázali príčinnú súvislosť medzi týmito stavmi, test rovnováhy by však podľa autorov štúdie mal byť štandardom pri zdravotných prehliadkach starších ľudí. Už predošlé štúdie odhalili spojitosť medzi neschopnosťou stať na jednej nohe a vyšším rizikom mŕtvice alebo rozvojom demencie.

Nedostatkom štúdie je fakt, že test vykonali iba na obyvateľoch Brazílie. „Vzhľadom na to, že všetci účastníci boli bieli Brazílčania, výsledky štúdie nemusia platiť pre iné etniká a národy,“ povedal hlavný autor štúdie Claudio Gil Araujo, ktorý pôsobí na klinike pohybovej medicíny v Rio de Janeiro.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti