Rusko rozmiestnilo v Kaliningrade dva silné raketové systémy s dostrelom až do Švédska

Rusko rozmiestnilo v Kaliningrade dva silné raketové systémy s dostrelom až do Švédska
Ruský raketový systém K-300P Bastion-P v akcii. Zdroj: Profimedia.sk

Vzťahy medzi Moskvou a NATO sa čoraz viac vyostrujú. Nové satelitné snímky z ruskej enklávy Kaliningrad ukázali, že Rusko rozmiestnilo na pobreží dva typy protilodných raketových systémov.

Podľa odborníkov tak chce Moskva zatlačiť na Litvu, ktorá zavádza proti enkláve sankcie. Nové dôkazy o nasadení raketových systémov navyše prichádzajú v čase, keď Fínsko a Švédsko rokujú o vstupe do NATO. Portál Naval News uviedol, že rakety majú dostrel až k švédskemu pobrežiu na druhej strane Baltského mora.

Na satelitných snímkach odborníci spoznali raketové systémy 3K60 Bal a K-300P Bastion.

Systém Bal má dostrel do 70 námorných míľ (asi 130 kilometrov) pričom vylepšená verzia je schpná zasiahnuť cieľ až vo vzdialenosti 160 námorných míľ (asi 296 km). Bal môže niesť 8 rakiet, čo je viac než v prípade väčšiny ďalších porovnateľných systémov pobrežnej obrany.

Väčšiu hrozbu však predstavuje raketový systém Bastion-P, ktorý má ešte väčší dostrel, a to približne 190 námorných míľ (približne 352 km). Vypustené rakety lietajú rýchlosťou 2,5 Machu a v prípade použitia striel s plochou dráhou letu je Bastion schopný útočiť aj na pozemné ciele.

Obidva raketové systémy sú umiestnené na myse Taran a na zachytávanie cieľov využívajú spoločný radar Monolith-B, píše web Naval News.

Aj keď o prítomností týchto zbraní v Kaliningradskej oblasti sa vie už dlhšie, podľa obranného analytik Benjamina Pitteta ich teraz Moskva využíva na odstrašenie Západu viac ako kedykoľvek predtým.

„Videli sme to pri rozmiestnení balistických rakiet Kinžal iba pár dní pred inváziou na Ukrajinu,“ uviedol Pittet. Dodal, že cieľom aktuálneho nasadenia raketových systémov môže byť aj vytváranie tlaku na Litvu, ktorá blokuje dovoz tovarov do Kaliningradskej oblasti, za čo ruská politická scéna sľúbila odplatu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti