Zahraničné

Sankcie zrušia, len ak Rusko splní dohodu z Minska

Nemecká kancelárka Angela Merkelová
Nemecká kancelárka Angela Merkelová Zdroj: TASR

Uviedla to Angela Merkelová na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom.

Sankcie uvalené na Rusko v súvislosti s intervenciou na východnej Ukrajine bude možné zrušiť len v prípade, ak dôjde k plnej implementácii dohody z Minska, ktorú v septembri podpísali vláda v Kyjeve a proruskí separatisti.

„Musí dôjsť k úplnej implementácii minskej dohody skôr, než sa bude dať povedať, že sankcie možno odvolať," uviedla Merkelová v Berlíne na spoločnej tlačovej konferencii s ukrajinským premiérom Arsenijom Jaceňukom.

Súčasne sa ale vyjadrila skepticky o možnosti zrušenia samostatného balíka sankcií uvalených na Rusko kvôli anektovaniu ukrajinského polostrova Krym. O tom by bolo podľa nej možné uvažovať len v prípade odvolania anexie. „V tomto smere mám len malú nádej," povedala kancelárka.

Na stretnutí v Berlíne premiér Jaceňuk prezentoval Merkelovej reformné plány svojej vlády. Podľa kancelárky zneli jeho vyjadrenia presvedčivo. Šéfka nemeckej vlády na tlačovej konferencii zdôraznila, že až v najbližších dňoch sa rozhodne o tom, či sa uskutoční navrhovaná schôdzka v tzv. normandskom formáte (za účasti lídrov Ukrajiny, Ruska, Francúzska a Nemecka). Stretnutie by sa malo uskutočniť 15. januára v kazašskej Astane.

Svoju účasť zatiaľ oficiálne potvrdil len ukrajinský prezident Petro Porošenko. Podľa Merkelovej na príprave zamýšľanej schôdzky v súčasnosti pracujú šéfovia diplomacií štvorice krajín. Sú však potrebné ešte ďalšie rozhovory, ktoré by mali vyjasniť, či k stretnutiu skutočne dôjde.

BERLÍN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.