Britskú kráľovskú rodinu milujú, no vlani stála daňových poplatníkov rekordnú sumu

Kráľovská rodina je populárna, obľúbená, no aj tu platí, že nič nie je zadarmo. Britskí monarchovia stáli vlani daňových poplatníkov viac ako 100 miliónov libier, čo je rekordná suma.

Napríklad rekonštrukcia Buckinghamského paláca stála minulý rok 14 miliónov libier. Je to síce suma, ktorá vyráža dych, no Briti ju vnímajú ako dobre investované peniaze.

Podobne vníma väčšina Britov aj ostatné výdavky na nákladný život kráľovskej rodiny, ktoré po prvý raz presiahli stomiliónovú hranicu. V porovnaní s rokom 2020 je to nárast o takmer 20 percent.

Z peňazí daňových poplatníkov kráľovská rodina platí účty, personál v palácoch, ale aj zahraničné cesty. Tak napríklad novembrová návšteva princa Charlesa na Barbadose stála 138-tisíc libier. Cesta po Karibiku princa Williama a jeho manželky Kate bola ešte drahšia. Vyšla na 226-tisíc. Za rok sa účet za cestovanie monarchov vyšplhal na 4,5 milióna.

Na internete sa objavuje množstvo kritických názorov. Opakujú sa najmä také, že zatiaľ čo bežní Briti sa musia v neľahkej dobe uskromniť, kráľovská rodina robí presný opak. Niektorí tiež označujú princa Charlesa za pokrytca, keďže bojuje za ochranu životného prostredia, no medzi svojimi sídlami sa presúva súkromným lietadlom.

„Monarchia je jediná inštitúcia, ktorá si neuťahuje opasok. Zamestnávatelia majú nôž na krku, je tu tlak na mzdy, ale monarchovia si pokojne berú viac a viac peňazí,“ uvádza Graham Smith, riaditeľ skupiny Republic.

Toto však nie je väčšinový názor. Podľa prieskumov väčšina Britov (60 percent) kráľovskú rodinu podporuje a 80 percent si myslí, že si svoju prácu robí dobre. Populárny je tiež argument, že aj keď kráľovská rodina stojí veľa, stále sa oplatí ju mať. Je totiž najznámejšia na celom svete a je lákadlom pre turistov. Podľa odhadov prinesie ročne do britskej ekonomiky viac ako jeden a pol miliardy libier.

Viac sa dozviete z reportáže vyššie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti