Francúzska polícia dostala troch teroristov, na úteku je ešte žena

Odkaz na francúzskej ambasáde v Londýne ako hold obetiam útoku na parížsku redakciu týždenníka Charlie Hebdo. 8. januára
Odkaz na francúzskej ambasáde v Londýne ako hold obetiam útoku na parížsku redakciu týždenníka Charlie Hebdo. 8. januára Zdroj: TASR

Policajti zakročili v rovnakom čase na oboch miestach, kde útočníci držali rukojemníkov. Akcia v tlačiarni, kde sa skrývali bratia zodpovední za útok v Charlie Hebdo dopadla lepšie.

Francúzskom otriasli teroristické útoky. Potom, ako v stredu dvaja útočníci vystrieľali redakciu satirického týždenníka Charlie Hebdo, peklo pokračovalo rukojemníckou drámou. Policajná akcia sa skončila v piatok krátko po 17:00.

Prečítajte si, ako sa dráma vyvíjala minútu po minúte.

22:35 - #JeSuisCharlie láme rekordy

Podľa portálu BBC sa hashtag #JeSuisCharlie stal najpoužívanejším v histórií Twitteru. V priebehu dvoch dní ho použilo viac ako 3,4 milióna užívateľov.

21:05 - Piate mimoriadne televízne noviny o situácií v Paríži

Zdroj: TASR/AP

17:07- Reportér BBC počul streľbu

Reportér BBC Chris Morris: "Počul som náhlu intenzívnu streľbu, ktorá trvala asi minútu, niekoľko explózií, možno granáty. Teraz je už pokoj. My sme len niekoľko sto metrov od budovy." Z budovy tlačiarne stúpa dym.

17:00- Ostreľovači z obchodu si kladú podmienky

Útočníci, ktorí držia rukojemníkov v obchode s košér potravinami žiadajú, aby polícia nechala ísť zabijakov, ktorí sa ukrývajú v tlačiarni.

16:12- Školy v mieste rukojemníckej drámy evakuujú

Úrady začali evakuovať školy v severofrancúzskej obci Dammartin-en-Goele, ktorú kvôli prebiehajúcej rukojemníckej dráme hermeticky uzavreli tisíce príslušníkov polície. Informovala o tom agentúra Reuters.

V tlačiarni v priemyselnom parku v Dammartin-en-Goele v departemente Seine-et-Marne sa totiž aj s rukojemníkmi ukrývajú dvaja teroristi, ktorí v stredu v Paríži zavraždili desať redaktorov satirického týždenníka Charlie Hebdo a dvoch policajtov.

V obci Dammartin-en-Goele vzdialenej približne 50 kilometrov severovýchodne od metropoly Paríž navštevuje školy približne 1000 študentov.

16:06- Francúzske ministerstvo vnútra dnes poprelo správy o dvoch mŕtvych

Tých si podľa médií vyžiadala prestrelka a následná rukojemnícka dráma v predajni s kóšer potravinami na východnom okraji Paríža. Podľa ministerstva bol v supermarkete postrelený jeden človek, ktorý utrpel vážne zranenia.

Oznámila to agentúra Reuters s odvolaním sa na zdroje z francúzskej polície. Muž ozbrojený automatickou zbraňou podľa francúzskych médií začal strieľať v kóšer obchode v oblasti Porte de Vincennes a zadržal v ňom viacero rukojemníkov.

15:55- ŠTVRTÉ MIMORIADNE TELEVÍZNE NOVINY O SITUÁCII V PARÍŽI


14:28- V kóšer potravinách v Paríži je zadržiavaných najmenej päť rukojemníkov

Podľa niektorých správ muž s dvoma zbraňami zadržiava ženu a možno aj dieťa, spravodajská spoločnosť RTL informovala o najmenej piatich zadržiavaných. Údajne je medzi nimi niekoľko detí. Parížska prokuratúra informovala aj o viacerých zranených.

13:54- V predajni na východe Paríža sa strieľalo

Podľa agentúry Reuters je na mieste jeden zranený človek a nevylučujú ani to, že páchateľ môže zadržiavať rukojemníka. Podozrivý je muž, ktorý vo štvrtok zabil policajtku.

Zdroj: TASR

13:40- DRUHÉ MIMORIADNE TELEVÍZNE NOVINY O SITUÁCII V PARÍŽI

Zdroj: TASR/AP

12:30 PRVÉ MIMORIADNE TELEVÍZNE NOVINY O SITUÁCII V PARÍŽI

Zdroj: TASR

Nad mestom Dammartin-en-Goële podľa rozhlasovej stanice France Info prelietava najmenej päť policajných vrtuľníkov. Zamestnanci miestnych firiem dostali príkaz neopúšťať pracovisko po tom, ako dvojica páchateľov zobrala za rukojemníkov údajne najmenej dvoch ľudí - zamestnancov miestnej firmy. Ich zajatiu podľa RTL predchádzala prestrelka, pri ktorej utrpeli ťažké zranenia najmenej dvaja ľudia.

Do rozsiahlej akcie je po celej krajine zapojených 88-tisíc policajtov a vojakov, kým ďalších 400 vojakov plánujú podľa ministra vnútra Bernarda Cazeneuvea nasadiť v priebehu dnešného dňa.

PODOZRIVÍ BRATIA

Podozriví bratia Chérif Kouachi (32) a Said Kouachi (34) francúzski občania alžírskeho pôvodu narodení v Paríži. boli francúzskym úradom známi, pripomína DPA. Chérifa odsúdili na tri roky väzenia ešte v roku 2008 za napomáhanie pri nábore bojovníkov pre al-Káidu v Iraku. Jeho brat doposiaľ nebol obvinený zo žiadneho trestného činu, tiež bol však pod dohľadom.

Obaja mali okrem toho zákaz vstúpiť na územie USA, informoval denník The New York Times s odvolaním sa na nemenované zdroje z americkej tajnej služby. Podľa amerických a európskych zdrojov Said strávil niekoľko mesiacov v Jemene, kde mu poskytla výcvik organizácia al-Káida na Arabskom polostrove (AQAP), jedna z najaktívnejších odnoží medzinárodnej teroristickej siete al-Káida.

Zdroj: nbcnews.com

Útok na parížsku redakciu týždenníka Charlie Hebdo, ktorý okrem iných zverejnil karikatúry proroka Mohameda, si v stredu vyžiadal životy 12 ľudí vrátane ôsmich novinárov, medzi ktorými je i šéfredaktor Stéphane Charbonnier a niekoľko renomovaných karikaturistov. O život prišli i dvaja policajti, z toho jeden bol moslim pôvodom z Tuniska, pripomínajú médiá. Ahmada Merabeta po postrelení na ulici, neďaleko sídla redakcie, útočníci usmrtili ranou do hlavy, keď sa im z posledných síl snažil zabrániť v ďalšej streľbe a prosil ich aj o milosť voči sebe samému, informoval na svojej webovej stránke denník Le Figaro.

Rozsah mobilizácie a solidarity po útoku na týždenník demonštrovali vo štvrtok aj fotografie, ktoré sa objavili na internete od jeho radových používateľov. Železničná spoločnosť SNCF prakticky v celej krajine na informačných tabuliach vo vlakoch i na staniciach informácie o smerovaní vlakov strieda s nápisom "Je suis Charlie" (Ja som Charlie), ktorý sa ako hashtag #JeSuisCharlie objavil na sieti Twitter a používa sa prakticky na celom svete na vyjadrenie solidarity s postihnutým týždenníkom.


Takisto sa však objavil hashtag #JesuisAhmed (Ja som Ahmed) na podporu mŕtveho moslimského policajta, ktorého moslimovia považujú za hrdinu. "Ja nie som Charlie. Som Ahmed, mŕtvy policajt. Charlie zosmiešňoval moju vieru a kultúru a ja som zomrel pri bránení jeho práva na to, aby to mohol robiť," uviedol na Twitteri libanonský aktivista Dijáb abú Džahdžáh.

PARÍŽ/TASR, al, ml, pt - aktualizované

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

K téme Teror v Paríži

Dôležité udalosti