Internetom sa šíria špekulácie o smrti Fidela Castra

Fidel Castro
Fidel Castro Zdroj: TASR

Na Kube však zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by tieto správy boli pravdivé.

Internetové sociálne siete po celom svete sú zaplavené špekuláciami o smrti bývalého vodcu komunistickej Kuby Fidela Castra. Na Kube však zatiaľ nič nenasvedčuje tomu, že by tieto správy boli pravdivé, uviedla dnes agentúra AP.

Podobné špekulácie o úmrtí už 88-ročného revolucionára sa šíria opakovane už desaťročia, predovšetkým medzi Kubáncami žijúcimi v exile. Výrazným podnetom v tomto smere bola Castrova choroba z roku 2006, ktorá ho donútila odovzdať moc svojmu o päť rokov mladšiemu bratovi Raúlovi. Už vtedy sa hovorilo o tom, že Fidel trpí rakovinou v poslednom štádiu.

Novú vlnu dohadov teraz spustila skutočnosť, že kubánske médiá nezverejnili žiadnu Fidelovu reakciu na decembrové oznámenie o plánoch na obnovenie plných diplomatických vzťahov medzi Havanou a Washingtonom. Na verejnosti sa bývalý prezident neobjavil už niekoľko mesiacov.

Niektoré zahraničné médiá avizovali, že kubánske úrady na dnes zvolali mimoriadnu tlačovú konferenciu, na ktorej sa malo údajne hovoriť o Fidelovom zdravotnom stave. Kubánski predstavitelia však následne vyhlásili, že žiadna tlačovka zvolaná nebola.

Podľa agentúry AP nič nenasvedčuje tomu, že by sa na Kube konali nejaké prípravy na vyhlásenie štátneho smútku.

HAVANA/TASR

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti