Zahraničné

Recept na záchranu totálne zlyhal

Paríž
Zdroj: Shutterstock.com

Článok je komentár.

Miliardári po celom svete rýchlo bohatnú, zatiaľ čo chudobnejší ľudia čoraz viac chudobnejú, a preto od vypuknutia krízy v roku 2008 často počuť výzvy, aby bohatí platili vyššie dane.

Vo Francúzsku sa však presvedčili, že hoci dane možno zvýšiť šmahom ruky, získať do rozpočtu viac peňazí je už podstatne zložitejšie. Paríž napokon potichu ruší 75-percentnú daň pre milionárov.

Mnohí boháči sa totiž plateniu vyhli - buď sa oficiálne presťahovali do inej krajiny, prípadne si upravili účtovníctvo.

500 miliónov eur

Ministerstvo  financií odhadlo, že daň priniesla v priebehu dvoch rokov približne 500 miliónov eur. To je vzhľadom na veľkosť Francúzska zanedbateľná suma. Veď len minuloročný schodok vo verenej pokladnici odhadujú na viac než 90 miliárd eur a celý francúzsky rozpočet dosahuje úroveň približne bilión eur.

Denník Le Figaro odhadol, že francúzskym daniam sa vyhýba zhruba 5000 ľudí, ktorí sa presídlili do Belgicka, ďalších 2000 sa usadilo vo Švajčiarsku.

Vysoká daň pre boháčov zaniká automaticky - termín bol napísaný už v pôvodnom zákone a tak francúzski politici nemusia normu meniť.

Celosvetová dohodaSkúsenosti z Francúzska ukazujú, že ak sa vyššie dane neschvália na celej planéte, vždy pred nimi budú môcť ľudia unikať do nejakého iného štátu.

Ďalšou rovinou problému je, že ak by aj ľudstvo dospelo k nejakej celoplanetárnej dohode o daniach, ani majetky všetkých miliardárov by nestačili na luxusný život pre všetkých. Ak by sa v súčasnosti celosvetové bohatstvo rozdelilo všetkým siedmim miliardám ľudí, dostala by sa životná úroveň približne na úroveň Mexika.

Počet obyvateľov Zeme navyše naďalej rýchlo rastie a ak ľudia nevynájdu nové možnosti na zvyšovanie celkového bohatstva, bude s pribúdaním obyvateľstva pripadať na jednotlivca v priemere čoraz menej.PARÍŽ/ TASR, TVNOVINY.sk, Miro Grman

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti