Takmer vždy existuje príčina, prečo žralok zaútočí. Toto sú indície útokov v Egypte

Pri egyptskom pobreží Červeného mora útočil uplynulý víkend žralok. O život prišli dve ženy, Rakúšanka a Rumunka. Obe napadol žralok pri plávaní južne od letoviska Hurghada. Či išlo o toho istého jedinca, zatiaľ nie je známe.

Napriek tomu, že žraloky žijú v mori a z času na čas k podobnej tragédii môže dôjsť, posledný útok v krajine datujú v roku 2018. Podľa prezidenta Slovenskej asociácie cestovných kancelárií Romana Berkesa, vo väčšine prípadov existuje aj racionálne vysvetlenie, prečo sa takýto útok odohrá. Aj tentokrát mu napadli hneď dve indície:

  • V polovici júna sa potopila loď s vyše 15-tisíc ovcami na palube, ktoré prevážali zo Sudánu do Saudskej Arábie
  • V tomto období majú v Egypte veľký Sviatok obetovania, kedy každá rodina obetuje zviera (kozu alebo ovcu) a jednu tretinu si nechajú a dve tretiny darujú

„Ťažko povedať, či aj toto neprispelo k takémuto správaniu zvierat. Vždy príde k nejakému vyprovokovaniu,“ uviedol Berkes.

Pobrežie Červeného mora je populárna turistická destinácia. Žraloky sa tu vyskytujú bežne, no len zriedka napádajú ľudí. Egyptské ministerstvo životného prostredia uviedlo, že jeho pracovná skupina sa snaží nájsť vedecké vysvetlenie okolností útoku žraloka.

Súvisiaci obsah

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti