Svedkovia opísali, ako vraždil strelec z Kodane: Tváril sa, že zbraň je iba atrapa a ľudí sa snažil prilákať k sebe

Svedkovia opísali, ako vraždil strelec z Kodane: Tváril sa, že zbraň je iba atrapa a ľudí sa snažil prilákať k sebe
Ženy, ktoré pred strelcom ušli z nákupného centra, sa dostali do bezpečia. Zdroj: Profimedia.sk

Dánsko sa spamätáva z veľkého šoku. Útok v kodanskom nákupnom centre, pri ktorom zomreli traja ľudia, má na svedomí iba 22-ročný muž, ktorý trpí psychickými problémami.

Polícia tvrdí, že ho poznala, ale iba okrajovo. Podľa niektorých neoverených zdrojov na sociálnych sieťach bral antipsychotikum kvetiapin, určené pre liečbu príznakov schizofrénie, bipolárnej afektívnej poruchy a úzkosti.

Keďže Dánsko má veľmi prísne zákony o držbe zdraní, obyvatelia tejto krajiny sa pýtajú, ako je možné, že takýto človek sa dostal k puške.

​Policajný veliteľ Søren Thomassen uviedol, že špekulovať o motíve je predčasné, nič ale nenasvedčuje tomu, že išlo o teroristický útok alebo rasisticky motivovaný čin. To sa však ale ešte môže počas vyšetrovania zmeniť. Muža už obvinili z vraždy a ešte v pondelok by sa mal postaviť pred sudcu.

Pri streľbe, ku ktorej došlo v nedeľu podvečer, zomreli traja ľudia a ďalší štyria sú ťažko zranení. Polícia neskôr spresnila, že medzi obeťami sú dvaja 17-roční Dáni, chlapec a dievča, a 47-ročný ruský občan. Strelné zranenia utrpeli dve Dánky vo veku 19 a 40 rokov a tiež dvaja švédski občania: 50-ročný muž a 16-ročná žena. Podľa lekárov sú všetci v kritickom, ale stabilizovanom stave.

Útočník neutekal, ľudí sa k sebe snažil prilákať

Thomassen zdôraznil, že vyšetrovanie ukázalo, že útočník konal sám bez komplicov. Jeho meno nezverejnili, ale špekuluje sa, že by mohlo ísť o Noaha Esbensena, ktorý na YouTube zverejnil niekoľko videí, v ktorých držal zbraň SIG Sauer 200 STR, ktorú používajú v Škandinávii športoví strelci.

Na nahrávkach vidno páchateľa pózujúceho zo zbraňami a predvádzajúceho samovražedné gestá, ktorý hovorí o neúčinnosti psychiatrickej liečby. Účty na YouTube a Instagrame, ktoré údajne patrili podozrivému, boli v noci na pondelok zablokované.

Polícia dostala hlásenie o streľbe okolo 17.30 h. Jeden zo svedkov televízii TV2 povedal, že strelec mal na sebe tmavé oblečenie a nebol maskovaný. Ďalší očitý svedok, uviedol, že muž vystrelil z dlhej zbrane. Strelec sa nakoniec sám vzdal polícii.

V blízkosti obchodného centra Field’s sa nachádza aj veľká viacúčelová hala Royal Arena. V nedeľu sa tam mal konať vypredaný koncert britského speváka Harryho Stylesa, no podľa médií bol zrušený. Niekoľko tisíc fanúšikov sa už nachádzalo v hale, no neskôr im oznámili, že koncert sa z bezpečnostných dôvodov neuskutoční.

„Moje dcéry sa chystali ísť na Koncert Harryho Stylesa. Oznámili mi, že počuli streľbu. Keď sa to stalo boli práve v reštaurácii," uviedol pre agentúru AP Hans Christian Scholz (53), ktorý prišiel vyzdvihnúť svoje deti.

„Najskôr sme si mysleli, že ľudia utekajú, aby mohli vidieť Harryho Stylesa, potom sme si uvedomili, že je to vážne. Utekali sme ako o život," uviedla Cassandra, jedna z dcér.

Viacero svedkov streľby uviedlo, že útočník sa snažil ľudí prilákať k sebe. Predstieral, že zbraň je iba atrapa. „Boj dostatočne psychopatický na to, aby zobral pušku a išiel loviť ľudí, ale neutekal,“ uviedol pre dánsku verejnoprávnu televíziu DR nemenovaný svedok.

Záchranári a policajti stoja neďaleko nákupného centra, v ktorom došlo ku streľbe v dánskom meste Orestad. Zdroj: TASR/Olafur Steinar Gestsson /Ritzau Scanpix via AP

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Krimi

Dôležité udalosti