Chystajú ich na jatky. Pozrite si video, ako žeriav zniesol dobytok pri príprave na Sviatok obety

Moslimské krajiny čaká v tieto dni Sviatok obetovania. Pri tejto príležitosti boli obyvatelia najväčšieho pakistanského mesta Karáči svedkami nevídaného javu. Dvoch býkov, plánované obety, zniesol zo strechy domu na zem žeriav. Informáciu aj video zverejnila agentúra Reuters.

Neštandardná situácia sa stala ešte v nedeľu. Syed Ejaz Ahmad má v miestnej štvrti Nazimabad netypickú stodolu. Umiestnená je totižto na streche, vo výške dvanástich metrov. Každý rok je tak pri príprave na trojdňový obetný festival pomocou žeriavu presunutý jeho dobytok na zem.

„Keď sú zvieratá ešte malé, nútim ich vyliezť po schodoch až na strechu. Ale keď už vyrastú, nie je možné ich zniesť po schodoch. Preto si najímam žeriav, ktorý ich zloží,“ povedal Ahmad.

Chovateľ sa tento rok rozhodol obetovať dva kusy hovädzieho. Ich spustenie sledoval nadšený dav pozostávajúci z desiatok ľudí. 

Malú stodolu na streche si postavil Ahmad pred 18 rokmi. Na obetu si už nechcel kupovať cudzie zvieratá, ale vychovať vlastné. Zameral sa na hovädzí dobytok, konkrétne býky. Aj Pakistan však zasiahla kríza a pre rastúce náklady dokázal vychovať len dvoch namiesto zvyčajných piatich alebo šiestich býkov. Napriek tomu ich oboch obetuje a ako sme už uviedli, ich spustenie aj tak prilákalo divákov.

„V minulosti som sa chodil pozerať aj s kamarátmi, ale tentoraz som prišiel sám. Je veľmi príjemné sledovať spúšťanie zvierat. Zvykli dávať dole aj päť alebo šesť kusov, no tento rok sú to len dve zvieratá. Napriek tomu ma to potešilo,“ uviedol Mohammad Hanzala, jeden z miestnych obyvateľov.

Majiteľ býkov rozdelí mäso medzi rodinu, priateľov a chudobných.

Sviatok obetovania je jedným z dvoch oficiálnych sviatkov islamu a prebieha formou obete zvieraťa, zvyčajne kozy alebo ovce, ako pripomienky na príbeh z Biblie.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti