Nezvyčajná scéna z vôd sporného súostrovia: Čínska vojnová loď naháňala ruskú fregatu, Japonci podali protest

Nezvyčajná scéna z vôd sporného súostrovia: Čínska vojnová loď naháňala ruskú fregatu, Japonci podali protest
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Japonsko podalo sťažnosť proti Číne v súvislosti s čínskou vojenskou loďou, ktorá sa plavila v blízkosti kontroverzných ostrovov Senkaku vo Východočínskom mori, o ktoré sa tieto krajiny dlhodobo sporia. V pondelok o tom informovali japonskí predstavitelia, píše agentúra AFP.

Vo vyhlásení japonského ministerstva obrany sa uvádza, že v pondelok ráno "spozorovalo prítomnosť čínskej námornej fregaty, ktorá plávala do japonských priľahlých vôd". Pod pojmom priľahlé vody sa rozumie oblasť v okruhu 12 námorných míľ od výsostných vôd jednotlivých krajín.

Ministerstvo dodalo, že proti Číne podalo sťažnosť diplomatickou cestou a vyzvalo ju, aby sa podobné incidenty už neopakovali.

Ruská loď zmenila trasu. Čína ukázala, kto je pán 

Japonské médiá v pondelok priniesli aj informáciu, že v blízkosti sporného súostrovia sa v pondelok plavila aj ruská vojenská loď. Podľa portálu Kyodo News čínske plavidlo vplávalo do japonských priľahlých vôd práve kvôli ruskej lodi, ktorá musela zmeniť trasu, aby sa vyhla cyklónu. Peking tak chcel ukázať, kto je v týchto vodách pánom a nenechá si brnkať po nose ani od Ruska, ktoré je jeho vojenským spojencom.

Podobná situácia, keď sa vo vodách v okolí súostrovia Senkaku naraz ocitli ruské aj čínske vojnové plavidlá, sa naposledy stala v roku 2016. Japonsko sa na prehlbujúcu vojenskú spoluprácu medzi Moskvou a Pekingom pozerá s nedôverou. Kriticky reagovalo aj na spoločné prelety formácií bombardérov týchto krajín nad Japonským morom. 

Na súostrovie Senkaku, ktoré Číňania označujú ako Tiao-jü a momentálne je pod japonskou správou, si okrem Japonska a Číny robí nárok i Taiwan. Súostrovie je neobývané, ale vďaka bohatým zásobám ropy a zemného plynu má strategický význam.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Armáda

Dôležité udalosti