Chorvátsko berú ako investíciu. Cudzinci tam totiž vo veľkom skupujú nehnuteľnosti

Reportáž z Televíznych novín sa automaticky prehrá po reklame

Krásy Jadranu sa Európanom máli obdivovať iba počas letnej dovolenky. Mnohí chcú do Chorvátska chodiť aj častejšie. Cudzinci tam vo veľkom skupujú nehnuteľnosti. Ako pre vlastnú rekreáciu, tak aj biznis. Všetko sa zmenilo v roku 2009. Ľudia zo zahraničia dostali v Chorvátsku právo na kúpu nehnuteľnosti za rovnakých podmienok ako domáci obyvatelia.

Na ostrove Vir kupuje veľa cudzincov. Ročne udelia asi 200 licencií, pričom polovica z nich je pre ľudí zo zahraničia. Spomedzi majiteľov nehnuteľností situovaných na pobreží nemá každý štvrtý chorvátske občianstvo. Jedným z nich je aj Attila z Maďarska. „Kúpil som osem bytov a prenajímam ich,“ zdôveril sa nám.

Do Chorvátska sa pred šiestimi rokmi prisťahoval aj Nemec Andrej. Tiež vlastní niekoľko bytov. V jednom z nich býva, ostatné mu zarábajú. „Páči sa mi tu žiť. Všetko je tu lepšie a akosi ľahšie,“ priznal. „Jedného dňa som sa rozhodol, že už nechcem toľko pracovať a zmením svoj život. Tak som si v Chorvátsku kúpil dom,“ takto začal žiť svoj sen pri mori aj Čech Martin.

V posledných rokoch boli najväčšími lovcami nehnuteľností v Chorvátsku práve Česi, za nimi tesne Slováci a Poliaci. Najviac skúpených domov, bytov, ale aj pozemkov však majú Nemci. Vlani si kúpilo v Chorvátsku nehnuteľnosť 9 517 cudzincov. Makléri z nich majú hotové Vianoce, berú veľmi rýchlo, a to aj tie drahšie ponuky.

Viac sa dozviete v reportáži hore.

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti