Zahraničné

Vedci už vedia hodinu vopred, kedy príde polárna žiara

zzz.png
Zdroj: TVMarkíza

Tí, čo už niekedy na severe Európy čakali na polárnu žiaru, vedia o čom je reč. Prírodný fenomén je krásny, ale nevyspytateľný.

Namiesto hviezd zelené lúče. Svetelnú šou, aká sa dá v týchto dňoch pozorovať napríklad vo Fínsku, má na svedomí polárna žiara. Je to fenomén, na ktorý sa niekedy čaká aj celé hodiny či dokonca dni. Tí, čo už niekedy na ňu čakali, vedia o čom je reč. Prírodný fenomén je krásny, ale nevyspytateľný. Vedci vedia, ako vzniká, stále je však pomerne tajomný.

Nebeské divadlo láka do Škandinávie tisíce turistov. A to napriek tomu, že to, že sa zjaví, doteraz nikto nevedel garantovať. Mnohí preto zo severu odišli s dlhým nosom. Fínski vedci sledovali polárnu žiaru celé roky a dnes vraj takmer s istotou vedia, za akých okolností rozžiari nočnú oblohu.


Vďaka moderným satelitom dokážu v súčasnosti vedci polárnu žiaru predpovedať hodinu pred tým, ako sa zjaví. Domácim to stačí, turistom však veľmi nie. Viac by uvítali, keby o fenoméne vedeli niekoľko dní pred tým, ako sa zjaví.

A práve to by mala dokonalejšia technika umožniť už o pár mesiacov. Lákavá novinka však bude mať aj jeden háčik - fungovať bude iba za jasného počasia.FÍNSKO/TVMarkíza

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.