Fotograf zachytil ojedinelý prírodný jav. Netvorí sa počas dažďa, ale za hmly

Biela dúha.
Biela dúha. Zdroj: accuweather.com

Netradičný atmosférický jav sa na konci júna podarilo zachytiť čínskemu fotografovi menom Kao Š‘-fan. Nad mestom Chej-che na severovýchode krajiny sa objavila vzácna biela dúha. Ako informuje AccuWeather, neobvyklý úkaz sa mužovi podarilo vyfotografovať a natočiť už druhýkrát.

Na rozdiel od klasickej dúhy sa biela netvorí za dažďa, ale za hmly. Aj preto sa v angličtine nazýva taktiež „fogbow“. Dôvodom, prečo je hmla biela, je rozmer častíc, v ktorých sa rozkladá svetlo. Oproti dažďovým kvapkám sú častice, ktoré tvoria hmlu, podstatne menšie. Väčšinou neprekračujú priemer 0,05 milimetra.

Kvapky, ktoré rozkladajú svetlo, sú také malé, že aj keď sa svetlo odráža od vodných častíc k pozorovateľovi, dominantným efektom sa stáva proces difrakcie svetla. Ten rozširuje lúč svetla, čo rozmazáva farby, ktoré inak pozorujeme pri dúhe.

Vďaka tomu môžeme vidieť dúhu stvorenú v hmle ako priezračne bielu alebo s veľmi bledými farbami a ľahko začervenanými okrajmi. Biela dúha je taktiež vďaka difrakcii podstatne širšia.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti