Zahraničné

Kontá Centcom sú po útoku opäť aktívne

Hacker
Zdroj: Shutterstock.com

V pondelok sa stali terčom útoku hackerov hlásiacich sa k extrémistickej skupine Islamský štát.

Kontá Centrálneho velenia armády USA (Centcom) na sociálnych sieťach Twitter a YouTube sú dnes opäť aktívne po tom, ako sa v pondelok stali terčom útoku hackerov hlásiacich sa k extrémistickej skupine Islamský štát (IS). Napísala to dnes agentúra AP.

Podľa hovorcu Pentagónu plukovníka Steva Warrena je ešte priskoro hovoriť o tom, kto stojí za útokom a kto boli hackeri, ako aj odkiaľ získali oficiálne dokumenty, ktoré sa objavili na kontách Centcomu. 

FBI vyšetruje hackerský útok v spolupráci s Pentagónom

Hackerskú skupinu, ktorá pri pondelňajšom útoku hovorila o kyberkalifáte a kyberdžiháde a hlásila sa k IS, už Federálny úrad pre vyšetrovanie (FBI) v minulosti vyšetroval pre vniknutie na webstránky médií v Novom Mexiku a Marylande. Úrady sa preto snažia zistiť reálne napojenie týchto hackerov na IS.

Zverejnené dokumenty na Twitteri obsahovali napríklad osobné telefónne čísla a emailové adresy armádnych predstaviteľov a niektoré mapy a prezentácie pripravené nezávislými výskumnými organizáciami. Na účet Centcomu na YouTube zavesili video pochádzajúce podľa všetkého od IS.

Velenie Centcom zastrešuje 20 krajín od Perzského zálivu po strednú Áziu, má vo svojej réžii tiež operácie v Afganistane a spojenecké nálety voči cieľom IS na územiach Sýrie a Iraku realizované od minulého leta.

Väčšina zo zverejnených materiálov bola podľa vyhlásenia Centcomu určená "len pre úradné použitie", neboli však medzi nimi žiadne utajované či citlivé informácie.

Centcom označil v pondelok približne 30-minútový incident za "kybervandalizmus", pri ktorom nedošlo k narušeniu vojenských sietí ani operácií. Kontá, ktoré okamžite po útoku deaktivovali, sú umiestnené na komerčných serveroch a počas vyšetrovania incidentu boli neprístupné.

FBI uviedol, že hackerský útok vyšetruje v spolupráci s Pentagónom, "aby zistil jeho povahu a rozsah incidentu".

WASHINGTON/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.