Zahraničné

Homosexuáli v Rakúsku si môžu adoptovať dieťa

Homosexuáli
Zdroj: Internet

Rozhodol o tom dnes ústavný súd. Spoločná adopcia cudzích detí im bola doteraz odopieraná.

Rakúsky ústavný súd zrušil zákaz adopcie detí homosexuálnymi pármi. Oznámil to dnes jeho predseda Gerhart Holzinger, informovala agentúra APA. Homosexuáli môžu od roku 2013 adoptovať biologické deti jedného z partnerov, ale spoločná adopcia cudzích detí im bola doteraz odopieraná.

Dnes oznámenú zmenu zdôvodnil Holzinger tým, že nariadenie založené výhradne na sexuálnej orientácii nemá nijaké vecné opodstatnenie. Ústavný súd vychádzal pri rozhodovaní z 8. článku Európskeho dohovoru o ľudských právach, v ktorom je zakotvené právo na súkromný a rodinný život.

Hoci nehovorí o práve na adopciu, v prípade, že takéto právo existuje, musí sa uplatňovať bez diskriminácie, konštatoval Holzinger. Homosexuálom v Rakúsku bolo umožnené adoptovať si biologické dieťa jedného z partnerov v roku 2013 po tom, čo Európsky súd pre ľudské práva (ESĽP) dospel k záveru, že absencia takéhoto práva je diskriminačná.

ESĽP ale súčasne zdôraznil, že Európsky dohovor o ľudských právach nezaväzuje signatárske štáty priznať právo na adopciu nevlastných detí nemanželským párom.

VIEDEŇ/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.