Zahraničné

Evakuovali časť stanice ISS

Medzinárodná vesmírna stanica
Medzinárodná vesmírna stanica Zdroj: Profimedia.sk

Z chladiaceho systému unikol amoniak. Na situáciu okamžite zareagovali pozemné kontrolné centrá v Moskve a Houstone.

Únik nebezpečných látok z chladiaceho systému Medzinárodnej vesmírnej stanice (ISS) si dnes vynútil evakuáciu astronautov z americkej do ruskej časti základne. Oznámila to ruská federálna vesmírna agentúra Roskosmos, ktorú citovala agentúra TASS.

Agentúra Interfax uviedla, že z chladiaceho systému stanice unikol amoniak. K úniku „nebezpečných látok" z chladiaceho systému vo vnútri amerického segmentu ISS došlo dnes o 9.44 h SEČ. Na situáciu okamžite zareagovali pozemné kontrolné centrá v Moskve a Houstone, ktoré spoločne koordinovali evakuáciu kozmonautov a izoláciu celého segmentu.

„Posádka je v bezpečí vo vnútri ruského segmentu. Prítomnosť škodlivín v ovzduší ruského segmentu ISS je v rámci povolených limitov," uviedol vedúci ruského riadiaceho centra misie Maxim Maťušin. Podľa jeho slov je teraz na rade americká strana, aby rozhodla, aké ďalšie kroky podnikne vo svojej časti základne. Riadiace centrum v texaskom Houstone momentálne celú situáciu analyzuje.

Na ISS momentálne pôsobí šesťčlenná posádka. Jej súčasťou sú aj dve ženy - Talianka Samantha Cristoforettiová z Európskej vesmírnej agentúry (ESA) a Ruska Jelena Serovová. Okrem nich na základni momentálne pôsobia Američania Terry Virts a Barry Wilmore a Rusi Alexandr Samokuťajev a Anton Škaplerov.

MOSKVA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.