Pápež František nateraz neplánuje abdikovať. V blízkej budúcnosti by chcel navštíviť Moskvu a Kyjev

Cíti sa vitálny, má sa dobre a svoju rezignáciu nechystá. Pápež František v exkluzívnom rozhovore odmietol špekulácie, ktoré sa o ňom šíria. V blízkej budúcnosti by chcel navštíviť Moskvu a Kyjev.

„Stále som živý,“ uviedla 85-ročná hlava katolíckej cirkvi na začiatok rozhovoru pre agentúru Reuters. Pápež František sa prvýkrát vyjadril k svojej chorobe a k fámam, ktoré sa o ňom šíria.

Odmietol, že by mal rakovinu hrubého čreva. Priznal však, že ho trápi koleno. Pri zlom našliapnutí utrpel malú zlomeninu a zapálilo sa mu väzivo. Vďaka magnetickej rezonancii sa mu ale rana hojí.

„Takže neuvažujete o rezignácii,“ opýtali sa ho priamo. „Pre túto chvíľu nie. Naozaj. Príde čas, keď uvidím, že už to nedokážem robiť,“ odvetil.

Počas rozhovoru, ktorý trval zhruba 90 minút v talianskom jazyku, pápež neopomenul vojnu na Ukrajine. Podľa vlastných slov by chcel prispieť k vyriešeniu konfliktu.

„Chcel by som ísť na Ukrajinu, ale najskôr do Moskvy. Myslím si, že by som tam mohol dostať malú nádej od prezidenta. Budem slúžiť mieru,“ uviedol.

Keď chcel František navštíviť Rusko pred niekoľkými mesiacmi, Kremeľ podľa jeho slov reagoval, že ešte nie je ten správny čas. V rozhovore ale teraz naznačil, že v tejto otázke došlo k malému posunu.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cirkev

Dôležité udalosti