Zahraničné

Katastrofálna spúšť po útoku Boko Haram v Nigérii

Doro Gowon po útoku Boko Haram
Doro Gowon po útoku Boko Haram Zdroj: Amnesty International

Amnesty International zverejnila družicové snímky obcí Baga a Doron Baga pred a po útokoch islamistov.

Po veľkom útoku islamistickej teroristickej organizácie Boko Haram na severonigérijské mesto Baga tam ľudskoprávna organizácia Amnesty International vyhlásila „katastrofálny rozsah zničenia". Informovala o tom dnes agentúra DPA.

Organizácia zverejnila dnes družicové snímky obcí Baga a Doron Baga pred a po útokoch islamistov. Po útoku zostalo podľa nich zničených alebo poškodených 3700 budov. „Jedna z obcí bola za štyri dni prakticky takmer úplne vymazaná z mapy," uviedol spolupracovník Amnesty pre Nigériu Daniel Eyre.

Boje si od 3. januára podľa tvrdení miestnych úradov vyžiadali stovky obetí v radoch miestnych obyvateľov; nigérijská vláda však hovorí len o zhruba 150 obetiach. Viac než 11.000 Nigérijčanov medzitým ušlo do susedného Čadu.

Organizácia Boko Haram (v preklade „západné vzdelanie je hriech") je aktívna od roku 2009. Svoje útoky pôvodne zameriavala najmä voči kresťanom. Od polovice roku 2013 sa jej terčom stali aj vládni bezpečnostní agenti či civilisti kresťanského a moslimského vierovyznania bez rozdielu, ktorých teroristi likvidujú priamo v ich domoch, na trhoviskách, v nemocniciach či školách.

Cieľom Boko Haram je založiť na severe Nigérie kalifát.

Zdroj: Amnesty International

LONDÝN/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti