VIDEO: Nevídaný jav. V tejto ázijskej krajine nečakane nasnežilo, odborníci naznačili prečo

VIDEO: Nevídaný jav. V tejto ázijskej krajine nečakane nasnežilo, odborníci naznačili prečo
Sneh v Azerbajdžane Zdroj: Reprofoto: Twitter

Nevídaní jav. Nielen u nás na Slovensku, ale aj v Azerbajdžane sa v týchto dňoch výrazne ochladilo. A to až tak, že miestnych prekvapil sneh, informuje miestny portál report.az.

Azerbajdžan je ázijský štát nachádzajúci sa pri Kaspickom mori. V súčasnosti tu zaznamenali výrazné ochladenie, priemerná teplota v hlavnom meste Baku je nižšia ako klimatická norma, uviedla šéfka Národnej hydrometeorologickej služby Umayra Tagijevová. A toto viedlo k júlovému snehu.

Práve ten prekvapil miestnych v horskom stredisku Shahdagu, kde dosiahla teplota vzduchu 0 stupňov. V dôsledku toho sa podľa odborníčky zmenili dažďové zrážky na snehové. V lese sa dokonca vytvorila súvislá snehová pokrývka vo výške jedného centimetra. V niektorých miestach ešte viac.

Tagijevová poznamenala, že hoci ide o zriedkavý jav, podobný prípad sa v tomto horskom stredisku už stal 1. júla v roku 2019.

Azerbajdžan pritom nečelí len júlovému snehu, ale aj mohutným zrážkam. „V júni sa vyskytli rekordné záplavy, teraz je tu ochladenie a sneh, čo naznačuje zhoršenie kontrastov klimatických zmien a opätovný nárast abnormálnych atmosférických udalostí,“ vysvetlila odborníčka.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Počasie

Dôležité udalosti