Zahraničné

Európa zvyšuje bezpečnosť a pátra po teroristoch

Bezpečnostné opatrenia vo Francúzsku.
Bezpečnostné opatrenia vo Francúzsku. Zdroj: TASR

Po teroristických útokoch z Paríža zvyšujú európske štáty bezpečnosť.

Najmenej dve obete a jedného zraneného si dnes večer vyžiadala protiteroristická operácia v mestečku Verviers na východe Belgicka. Uviedla to belgická rozhlasová a televízna stanica RTBF, avšak bez uvedenia ďalších detailov.

Nemecko

Nemecká polícia prekazila vstup štyroch Čečenov podozrivých z terorizmu na územie spolkovej republiky.

Štvorica sa podľa informácií denníka Bild pokúsila vstúpiť na nemecké teritórium pri falckom Hornbachu. Na francúzsko-nemeckej štátnej hranici ich však zastavili sprísnené kontroly nemeckých orgánov súvisiace s nedávnymi teroristickými útokmi v Paríži, museli sa tak vrátiť do Francúzska.

Informáciu priniesla i tlačová agentúra DPA, podľa ktorej velenie polície v Postupime z taktických dôvodov odmietlo jej obsah potvrdiť alebo vyvrátiť.

Rakúsko

Dolnorakúska polícia pátra už nielen po 14-ročnom tínedžerovi, ktorého v priebehu jesene 2014 zadržala v St. Pöltene pre podozrenie z teroristických aktivít a následne opäť prepustila. Od stredy je totiž nezvestný aj 12-ročný chlapec patriaci medzi jeho kamarátov.

Informáciu komerčnej televízie Puls potvrdil dnes hovorca dolnorakúskej polície Raimund Schwaigerlehner. Podľa jeho slov oznámili zmiznutie tínedžera na polícii jeho rodičia.
Bezpečnostné zložky teraz preverujú, či tento tínedžer mohol mať nejaké spojenie s teroristickou scénou. Doteraz však o tom nejestvujú žiadne indície, povedal hovorca pre tlačovú agentúru APA.

O dva roky starší tínedžer, ktorého zadržali 28. októbra 2014 pre podozrenie z viacerých trestných činov, zločinu teroristického spolčovania sa, ako aj navádzania na trestný čin teroristického charakteru a nebezpečného vyhrážania sa, je nezvestný od utorkového popoludnia. Vtedy sa tínedžer, ktorému cestovný pas odobrali ešte vlani, mal podľa informácií vyšetrovateľov zdržiavať vo viedenskej štvrti Hütteldorf.

Taliansko

Po teroristických útokoch z Paríža mieni ďalej zvýšiť bezpečnostné opatrenia aj talianska metropola Rím, ktorá sa nedávno spomínala medzi údajnými potenciálnymi cieľmi teroristov.
Policajný prezident talianskeho hlavného mesta Giuseppe Pecoraro mieni v uliciach Ríma nasadiť 500 príslušníkov bezpečnostných zložiek navyše.

Platí to napriek tomu, že hrozbe teroristického útoku v Ríme zatiaľ nenasvedčujú žiadne indície. Ako však podľa dnešných mediálnych informácií zdôraznil Pecoraro, je dôležité, aby fungoval systém prevencie.

V Ríme sa osobitne zvýšili bezpečnostné opatrenia kvôli Vatikánu.

V uplynulých dňoch došlo však aj k posilneniu ochrany ambasád, viacerých pamätihodností mesta a k zintenzívneniu kontrol na letiskách a železničných staniciach talianskej metropoly.

Ako oznámila talianska ministerka obrany Roberta Pinottiová, o zvýšený pocit bezpečia pre obyvateľov a návštevníkov Ríma, respektíve Talianska, by sa malo postarať aj 1250 vojakov.

Poľsko

Šesť až osem Poliakov sa zrejme zapojilo do bojov na Blízkom východe na strane radikálnej organizácie Islamský štát (IS). Informoval o tom dnes predseda výboru pre špeciálne služby v Sejme, dolnej komore poľského parlamentu, Marek Biernacki.

Biernacki sa predtým rozprával s námestníkom šéfa poľskej spravodajskej Agentúry pre vnútornú bezpečnosť (ABW) Jacekom Gawryszewským.

Biernacki uviedol, že poľské tajné služby vedeli o poľských islamistických bojovníkoch a snažili sa ich sledovať po ich návrate do Poľska.

Dnešné zasadnutie výboru bolo venované hrozbám súvisiacim s návratom Európanov z bojov v konfliktoch na Blízkom východe.


RÍM/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.