Zahraničné

Pápeža v manilskej katedrále privítali kňazi s tabletmi

Pápež František na Filipínach.
Pápež František na Filipínach. Zdroj: TASR/AP

Pápež František apeloval na boj proti nerovnosti a nespravodlivosti.

Fotografujúci kňazi so smartfónmi a tabletmi privítali dnes pápeža Františka v historickej katedrále v centre Manily, kde hlava katolíckej cirkvi slúžila omšu pre filipínske duchovenstvo. Píše o tom agentúra AP.

Manilskú katedrálu naplnili biele rúcha kňazov, biskupov a mníšok z celých Filipín. V chráme sa ich podľa správ miestnych médií zišlo približne 1500-2000 a mnohí z nich si príchod pápeža zaznamenali na smartfóny a tablety. 

František vo svojej kázni prednesenej v angličtine vyzval filipínske duchovenstvo, aby nasledovalo príklad Ježiša Krista zachovávaním sľubu chudoby. Zároveň apeloval na boj proti nerovnosti a nespravodlivosti hlboko zakorenenej vo filipínskej spoločnosti. 

"Znamená to žiť v Kristovej chudobe, ktorého celý život bol zameraný na plnenie Otcovej vôle a na službu iným," uviedol pápež.

Duchovní sa podľa neho musia zbaviť svojej samoľúbosti, strachu zo zmeny, prízemných kompromisov a duchovnej svetskosti. 

Františkova výzva prichádza v čase, keď viacerí filipínski biskupi a kňazi čelia obvineniam, že sa kvôli peniazom spolčovali so skorumpovanými politikmi.

Na chudobných Filipínach nie sú nezvyčajným javom duchovní, ktorí jazdia na luxusných autách, nosia drahé značkové veci a chodia do exkluzívnych reštaurácií. Poprední katolícki činitelia už opakovane varovali, že tieto excesy oslabujú dôveryhodnosť cirkvi na Filipínach.

MANILA/TASR

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti