Pozor na dehydratáciu. Lekár vám ukáže rýchlotest, ktorý odhalí, či máte málo tekutín

Pozor na dehydratáciu. Lekár vám ukáže rýchlotest, ktorý odhalí, či máte málo tekutín
Ilustračná snímka.

Leto a s ním spojené horúce počasie so sebou nesú riziká a niekedy pre náš organizmus predstavujú záťaž. Dodržovanie pitného režimu je dôležité po celý rok, v teplých mesiacoch to však platí dvojnásobne.

Telo tekutiny veľmi rýchlo spotrebováva a pri športovaní alebo inej náročnejšej fyzickej aktivite sa môžeme dočkať nepríjemných prejavov dehydratácie.

Je preto dôležité rozpoznať, či má naše telo dostatok tekutín. Nie je to nič zložité, stačí pre to jednoduchý test. Ten si môžeme sami na sebe spraviť len pomocou dvoch prstov, pričom všetko vám to zaberie len asi tri sekundy.

Chyťte do dvoch prstov kožu buď na chrbte ruky (medzi prstami a zápästím), na hrudníku pod kľúčnou kosťou alebo na bruchu. Kožu ľahko vytiahnite a držte ju asi dve sekundy. Potom ju pustite.

Následne pozorne sledujte, ako rýchlo sa koža vráti do pôvodného stavu. Pokiaľ je normálne elastická a vráti sa bez problémov, máte tekutín dostatok. Pokiaľ však koža zostane chvíľu vytiahnutá a vyzerá byť voľnejšia, pravdepodobne trpíte dehydratáciou.

Lekár Karan Kaj na sociálnej sieti TikTok zverejnil jednoduchý rýchlotest, ktorý nezaberie viac ako sekundu a dá vám jasnú odpoveď, ako na tom ste.

@dr.karanr Dehydration check @remus.bujor #schoolwithdrkaran #SimlishSessions #WorkThisWay #learnontiktok ♬ Steven Universe - L.Dre

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zdravie

Dôležité udalosti