Hlavné mesto žraločích útokov: Na tejto pláži je riziko stretu s obávaným predátorom najvyššia na svete

Hlavné mesto žraločích útokov: Na tejto pláži je riziko stretu s obávaným predátorom najvyššia na svete
Ilustračná snímka. Zdroj: Profimedia.sk

Mesto New Smyrna Beach na Floride je jednou z najobľúbenejších destinácií surferov, no patrí mu aj jedno nepopulárne prvenstvo - a to v počte žraločích útokov na ľudí. Miestna pláž je považovaná za hlavné mesto sveta v žraločích útokoch. Hovorí sa, že ak ste plávali v mori pri New Smyrna Beach, boli ste pravdepodobne 3 metre od žraloka.

Za posledných päť rokov tam došlo k útoku žraloka v priemere deväťkrát za rok. Vlani tam dokonca zaznamenali až 17 krvavých stretov týchto morských predátorov s človekom. Napadnutia pochádzajú zväčša od malých žralokov belavých a v drvivej väčšine prípadov sa jedná len o menšie pohryznutia.

Dôvod vysokého počtu napadnutí sa pripisuje množstvu ľudí, ktorí sa tu kúpu ale aj silný príliv, ktorý oblasť zásobuje čerstvým prísunom malých rýb – obľúbenej potravy žralokov. Žraloky často k útoku vyprovokuje, keď surferi rukami a nohami rozrážajú hladinu. Keďže žraloky modré dokážu zacítiť krv na vzdialenosť niekoľko stoviek metrov, odborníci varujú ľudí, aby do vody nechodili s čerstvými zraneniami.

Posledný útok sa na New Smyrna Beach odohral v nedeľu ráno. Mužovi (28) sa žralok zahryzol do nohy, keď sedel na surfe iba niekoľko metrov od móla. Zranenie našťastie nebolo vážne a po ošetrení surfera prepustili z nemocnice ešte v ten istý deň.

K útokom žralokov dochádza aj v plytkej vode. V marci tohto roka sa o tom presvedčil muž, ktorému sa žralok čiernocípy zahryzol do stehna, keď do pol pása ponorený vo vode chytal ryby.

Aj keď zo štatistík vyplýva, že riziko smrti po páde z postele, je omnoho vyššie ako to, že sa stanete žraločou potravou, šanca, že vás napadne žralok na tejto pláži, je desaťkrát väčšia, ako kdekoľvek inde na svete.

Zobraziť tento príspevok na Instagrame

Príspevok, ktorý zdieľa Sam Scribner (@samscribner)

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Zaujímavosti

Dôležité udalosti