Sú voľnejší. Ukrajinská armáda zrušila zákaz cestovania pre mužov v brannom veku

Sú voľnejší. Ukrajinská armáda zrušila zákaz cestovania pre mužov v brannom veku
Zdroj: Profimedia.sk

Ukrajinská armáda zrušila opatrenie, ktoré mužom v brannom veku zakazovalo opustiť vojenský obvod, v ktorom sú zaregistrovaní. Oznámil to v stredu veliteľ ukrajinskej armády Valerij Zalužnyj v príspevku na sociálnej sieti Telegram iba deň po tom, ako bolo opatrenie prijaté. TASR správu prevzala od agentúry DPA.

Muži vo veku od 18 do 60 rokov podľa pôvodného opatrenia potrebovali na opustenie obvodu, v ktorom sú zaregistrovaní, povolenie od miestneho vojenského náborového úradu.

S tým nesúhlasil ani ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj, ktorý ozbrojené sily vyzval na zrušenie tohto zákazu.

Mnoho Ukrajincov nežije v mestách, kde sa zaregistrovali. Po ruskej invázii totiž desaťtisíce mužov v brannom veku utiekli do bezpečnejších západných častí Ukrajiny. Po zavedení stanného práva pred viac ako štyrmi mesiacmi nemôžu opustiť jej územie, pripomína DPA.

Krajinu opustili už milióny

Z vojnou zmietanej Ukrajiny doteraz utieklo do zahraničia viac ako 8,79 milióna ľudí. Oznámil to v stredu Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR), z ktorého správy citovala spravodajská stanica Sky News.

UNHCR na svojej webstránke tiež upozornil na to, že eskalujúce boje vyhnali v posledných týždňoch na Ukrajine milióny ľudí z ich domovov.

"Eskalácia konfliktu na Ukrajine zapríčinila civilné obete a tiež zničenú civilnú infraštruktúru, pričom ľudí prinútila utiecť zo svojich domovov v snahe nájsť bezpečie, ochranu a pomoc," uviedol UNHCR.

Dodal pritom, že situáciou ukrajinských utečencov sa vzhľadom na jej naliehavosť i rozsah ich humanitárnych potrieb zaoberá viacero agentúr OSN.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti