Odvrátená tvár dovolenky. Niektorí Slováci končia v putách, hovorí policajt v Chorvátsku

Mnohí Slováci si vybrali ako dovolenkovú destináciu aj toto leto obľúbené Chorvátsko. Ako býva zvykom, na ich bezpečnosť či dodržiavanie zákonov dohliadajú aj slovenskí policajti. Jeden z nich nám priblížil, ako to v krajine na začiatku prázdnin vyzerá a s čím majú turisti najväčšie problémy. Patria medzi ne aj rodinné spory, ktorých je túto sezónnu viac ako obvykle.

Niektoré ťažkosti sa pre Slovákov začínajú už na hraniciach. Týkajú sa najmä dokladov. „Ľudia často predkladajú aj občianske preukazy bez podobizne tváre. Takáto osoba potom nie je vpustená na územie štátu,“ priblížil v Teleráne slovenský policajt Roman, ktorý cez letné mesiace pôsobí na Jadrane. Upozorňuje, že na platné dokumenty musia turisti myslieť v dostatočnom predstihu.

Slováci sa často stávajú aj obeťami krádeží. Pozor si musíte dávať na svoje osobné veci všade, či už na plážach alebo priamo v apartmánoch.

No okrem toho dochádza aj k nezhodám. Ľudia si so sebou na dovolenku často „vezmú“ aj nedoriešené spory či konflikty. Práve dôsledky hádok riešia policajti túto sezóny častejšie ako po minulé roky.

„Je to nepríjemná zaujímavosť tejto sezóny. Vo väčšom množstve riešime aj rodinné či partnerské nezhody. V zahraničí je to určite komplikovanejšie, Chorváti sú v tomto prísni,“ vysvetľuje Roman.

Podľa policajta je v obľúbenej destinácii odlišný správny poriadok. V Chorvátsku fungujú takzvané priestupkové súdy. Problémovú osobu môžu zadržať a do pojednávania tohto súdu jej vziať doklady.

„Namiesto toho, aby si niektorí Slováci užívali dovolenku a trávili čas na pláži, končia v celách policajného zaistenia,“ dodal.

Viac sa o práci policajtov v Chorvátsku dozviete z videa hore.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Cestovanie

Dôležité udalosti