Rusko údajne opäť zaútočilo na Hadí ostrov. Ukrajina v stredu prvýkrát od začiatku invázie neprišla o žiadne územia

Rusko údajne opäť zaútočilo na Hadí ostrov. Ukrajina v stredu prvýkrát od začiatku invázie neprišla o žiadne územia
Kyjev oznámil, že jeho vojaci na Haďom ostrove znova vztýčili ukrajinskú vlajku. Zdroj: TASR/Ukrainian Defence Ministry Press Office via AP

Lietadlo ruských ozbrojených síl vo štvrtok ráno uskutočnilo raketový útok na strategicky významný Hadí ostrov v Čiernom mori a usmrtilo niekoľkých príslušníkov ukrajinských jednotiek. Oznámilo to ruské ministerstvo obrany. Stalo sa tak po tom, čo Kyjev oznámil, že jeho vojaci na ostrove znova vztýčili ukrajinskú vlajku. TASR o tom informuje na základe správy agentúry Reuters.

"Približne o 05.00 h sa niekoľko ukrajinských vojakov vylodilo na ostrove z motorového člna a odfotilo sa s vlajkou. Lietadlo ruských vzdušných síl okamžite zaútočilo na Hadí ostrov vysoko presnými raketami, v dôsledku čoho bola časť príslušníkov ukrajinskej armády zneškodnená," povedal hovorca ruského ministerstva obrany Igor Konašenkov.

Vedúci úradu ukrajinského prezidenta Andrij Jermak prostredníctvom platformy Telegram vo štvrtok zverejnil video, ktoré zachytáva, ako traja vojaci na Haďom ostrove vztyčujú ukrajinskú vlajku.

Hadí ostrov leží približne 30 kilometrov od pobrežia Ukrajiny a nachádza sa blízko námorných trás vedúcich k prielivu Bospor a Stredozemnému moru. Tento malý ostrov sa stal symbolom ukrajinského odporu už na začiatku ruskej invázie. Ukrajinskí obrancovia tam vtedy ostentatívne ignorovali výzvy ruských útočníkov, aby sa vzdali.  

Ruské sily sa z Hadieho ostrova, kde čelili vytrvalým ukrajinským delostreleckým a raketovým útokom, stiahli 30. júna. Ruské ministerstvo obrany to označilo za gesto dobrej vôle. Dodalo, že týmto krokom chce umožniť otvorenie koridoru na vývoz obilia z čiernomorských prístavov.

Rusko si podľa analytikov dáva "operatívnu pauzu"

Rusko by mohlo dočasne poľaviť vo svojej ofenzíve na Ukrajine, kým sa jeho armáda pokúša zhromaždiť svoje sily na nový útok, vyplýva z vyjadrení analytikov. TASR správu prevzala z agentúry AP, ktorá o tom informovala vo štvrtok.

Ruské jednotky v stredu "prvýkrát za 133 dní vojny" nemali nijaké územné zisky na Ukrajine, uviedol americký Inštitút pre štúdium vojny (ISW). Jeho analytici odhadujú, že si Moskva možno dala "operatívnu pauzu", ktorá však neznamená "úplné zastavenie aktívnych nepriateľských akcií".

Ruské sily sa podľa ISW pravdepodobne zamerajú na ofenzívne akcie relatívne malého rozsahu, keď sa pokúsia vytvoriť podmienky pre významnejšie útočné operácie a prebudovať potrebnú bojovú silu.

Napriek pokračovaniu bojov na Ukrajine sa aj britské ministerstvo obrany domnieva, že ruská armáda "rekonštituuje" svoje sily, všíma si AP. Zo správy britských tajných služieb, ktorú zverejnili vo štvrtok, vyplýva, že intenzívne ostreľovanie pozdĺž frontovej línie v Donecku by mohlo byť zamerané na zabezpečenie predchádzajúcich ruských ziskov.

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

K téme Vojna na Ukrajine

Dôležité udalosti