Zahraničné

Okolie Sarajeva sužujú záplavy a zosuvy pôdy

Povodne v Nemecku
Zdroj: bild.de

Obyvatelia Bosny a Hercegoviny sa ešte stále celkom nespamätali vlaňajších májových ničivých povodní.

Hustý dážď, ktorý v noci nadnes zasiahol oblasť bosnianskej metropoly Sarajevo, spôsobil stúpnutie hladiny riek a zaplavenie desiatok domov. Ide v poradí už o piatu udalosť tohto druhu za uplynulých 20 mesiacov, informovala agentúra AP s odvolaním sa na tamojší rezort civilnej ochrany.

Pod vodou sa ocitlo približne 100 príbytkov. Záchranári evakuovali jednu staršiu ženu, mnoho obyvateľov však pomoc úradov odmietlo. Miestni sa sťažujú, že v ostatných rokoch ich príbytky zaplavuje dva-tri razy do roka. "Žijeme stále v strachu," uviedol obyvateľ z predmestia Doglodi.

V centrálnej časti krajiny dosiahla rieka Bosna kritický stupeň výšky svojej hladiny. Neustávajúce výdatné dažďové zrážky tam už spôsobili najmenej tri zosuvy pôdy, úrady museli uzatvoriť niekoľko cestných komunikácií. Meteorológovia predpovedajú pokračovanie dažďov až do konca tohto týždňa.

Obyvatelia Bosny a Hercegoviny sa ešte stále celkom nespamätali z ničivých povodní, najhorších za 120 rokov, ktoré krajinu postihli vlani v máji. Živel vyhnal z domovov 90.000 ľudí a poškodil 43-tisíc stavieb. Zničil poľnohospodársky priemysel, infraštruktúru a budovy na zhruba 40 percentách územia štátu.

SARAJEVO/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.