Zahraničné

Američania rokovali s Kubou o nových vzťahoch

Patrick Leahy.
Zdroj: TASR

Americkú delegáciu viedol demokratický senátor a predseda senátneho právneho výboru Patrick Leahy.

Kubánsky minister zahraničných vecí Bruno Rodríguez povedal skupine amerických kongresmanov a senátorov, že jeho krajina je otvorená prehĺbeniu diplomatických a obchodných vzťahov. Kongresová delegácia sa však počas tohto týždňovej návštevy Kuby nestretla s prezidentom Raúlom Castrom - mužom ktorý má v právomoci uskutočniť množstvo kľúčových rozhodnutí v súvislosti s novými americko-kubánskymi vzťahmi. Píše o tom dnes agentúra AP.

Americkú delegáciu viedol demokratický senátor a predseda senátneho právneho výboru Patrick Leahy, ktorý zohral kľúčovú úlohu pri rokovaní o prepustení amerického humanitárneho pracovníka Alana Grossa v rámci dohody o výmene zajatcov a tým pripravil priestor pre úplné diplomatické vzťahy týchto dvoch krajín.

Kuba  privítala rozhodnutie amerického prezidenta o uvoľnení obchodného embarga

Leahy sa s Castrom stretol počas svojich predchádzajúcich ciest na Kubu, nie však v pondelok. Delegácia amerických politikov rokovala v pondelok niekoľko hodín s kubánskym šéfom diplomacie Brunom Rodríguezom. Kuba podľa neho privítala rozhodnutie amerického prezidenta Baracka Obamu o uvoľnení amerického obchodného embarga.

Na základe tohto kroku sa Američanom rozširuje povolenie cestovať na Kubu a rozširujú sa aj obchodné vzťahy vrátane exportu telekomunikačných zariadení a veľkoobchodného tovaru pre využitie v malom súkromnom sektore tejto karibskej krajiny. „Rodríguez je otvorený každému jednému bodu z týchto otázok, od obchodu až po komunikáciu," povedal Leahy pred odchodom z Havany.

V stredu pricestuje na „ostrov slobody" Roberta Jacobsonová, špecialistka na Latinskú Ameriku z ministerstva zahraničných vecí USA, aby v Havane viedla vyjednávanie v otázke opätovného otvorenia amerického veľvyslanectva. Leahy a päť ďalších demokratických senátorov a zástupcov sa na Kube snažili uľahčiť úplné obnovenie vzťahov tým, že tlmočili tamojším predstaviteľom fakt, že kroky, ktoré podniknú v nasledujúcich mesiacoch, ovplyvnia otvorenosť Kongresu smerom k Obamovým reformám.

Politici sa tiež podľa AP snažili vyzistiť odpoveď na najväčšiu otázku v súvislosti s novou etapu americko-kubánskych vzťahov: Akým spôsobom odpovie Castrova vláda na naliehanie Washingtonu smerom k rozšíreniu vzťahov a obchodných väzieb?

Kuba zatiaľ pozitívne prijala Obamovo uvoľnenie obchodného embarga. Havana uviedla, že víta celý Washingtonom ponúknutý balík nových ekonomických vzťahov, od predaja telekomunikačného vybavenia až po export do súkromného sektora. Trvá však na tom, že si udrží politický systém založený na jednej strane i centrálne plánovanú ekonomiku.

Senátori sa v nedeľu stretli aj s vyše desiatkou kubánskych disidentov vrátane kritikov 18-mesačného tajného vyjednávania, ktoré viedlo k minulomesačnému oznámeniu o obnove diplomatických vzťahov. Šéf mimovládnej Kubánskej komisie ľudských práv a národného uzmierenia (CCDHRN) Elizardo Sánchez povedal, že zúčastnení odovzdali zoznam 24 dlhodobých väzňov, ktorých prepustenie požadujú. Ide o osoby, ktoré by mali byť pridané do už existujúceho zoznamu 53 ľudí figurujúcich na zozname Obamovej administratívy. Súčasťou dohody o obnovení americko-kubánskych vzťahov bolo totiž aj januárové prepustenie 53 kubánskych politických väzňov na danom zozname. Leahy a jeho kolegovia hovorili v sobotu i s predstaviteľmi ministerstva kultúry. Témou bola teoretická účasť Kuby na letnom festivale tradičnej kultúry vo Washingtone.

Americká kongresová delegácia tiež v pondelok rokovala s nižšie postavenými kubánskymi predstaviteľmi zo sektorov poľnohospodárstva, životného prostredia a telekomunikácii. Hoci Obamove kroky spadajú pod jeho výkonnú právomoc a nevyžadujú súhlas Kongresu, zákonodarcovia môžu ešte stále prekaziť kľúčové opatrenia vrátane odstránenia Kuby zo zoznamu štátov podporujúcich terorizmus.

HAVANA/TASR

Sledujte kanál spravodajstva Markízy

NAJČÍTANEJŠIE ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na Voyo

Dôležité udalosti

Sledujte kanál najsledovanejšieho televízneho spravodajstva na internete.