Mrzuté varovanie na tento rok

Diera
Zdroj: shuttertock.com

Doposiaľ plánovači predpovedali slušný ekonomický rast.

V roku 2015 mal svet napriek bojom na Ukrajine či problémom Ruska zažiť podľa prognóz slušný ekonomický rast, ale aktuálne Medzinárodný menový fond ponúka menej optimistickú predpoveď. Podľa pôvodných prognóz malo celosvetové HDP stúpnuť o 3,8 percenta, v súčasnosti fond počíta s rastom o 3,5 percenta.

"Rast podporujú nové faktory, ako je pokles cien ropy, ale aj oslabenie eura a jenu. Avšak sú viac než kompenzované pretrvávajúco negatívnymi silami, ako sú nemiznúce dedičstvo krízy a znížený rastový potenciál v mnohých krajinách," uviedol hlavný ekonóm MMF Olivier Blanchard.

Čína, Fínsko i USA

Príznakom problémov sú aj výsledky ťahúňa ekonomiky na planéte - Číny. HDP tam rástlo najpomalšie za 24 rokov - o 7,4 percenta. Spomalenie čínskej ekonomiky bude mať podľa prezidenta Európskej obchodnej komory v Číne Jörga Wuttkeho vplyv aj na európske hospodárstvo. Firmy musia znížiť svoje očakávania týkajúce rastu a marží na čínskom trhu.

Vo Fínsku majú nepríjemnosti už aktuálne. V decembri vzrástla nezamestnanosť na 8,8 % z novembrových 8,2 percenta. 

Za sklamanie sa považujú aj údaje zo Spojených štátov. Americká banka Morgan Stanley síce v 4. kvartáli 2014 zvýšila na 1,04 miliardy USD (896,16 milióna eur), čo predstavuje 47 centov na akciu, no analytici odhadovali, že banka zarobí 50 centov na akciu.

Farmaceutický koncern Johnson & Johnson zaznamenal vo 4. kvartáli 2014 pokles zisku na 2,52 miliardy USD (2,17 miliardy eur) z 3,52 miliardy USD v rovnakom období roka 2013.

  
BRATISLAVA/ TVNOVINY.sk, mg

TOP ČLÁNKY

Voyo

Sledujte Televízne noviny vo full HD a bez reklám na VOYO

Dôležité udalosti

ONLINE: Raketový útok v Odeskej oblasti. Hlásia najmenej šesť obetí ON-LINE
  • Raketový útok v Odeskej oblasti na juhu Ukrajiny si vyžiadal šesť obetí. Raketu odpálil ruský strategický bombardér typu Tu-22.

  • Velenie ukrajinských síl vo svojej rannej správe o situácii na bojisku tvrdí, že podľa dostupných…

  • Vojna na Ukrajine môže umožniť prekvitanie nelegálnej produkcie drog, kým budúcnosť trhu s ópiom závisí od osudu krízou zničeného Afganistanu.